Home SPORTS NEWS Στους «8» με ανατροπή η Νάπολι (video)

Στους «8» με ανατροπή η Νάπολι (video)

Η Νάπολι ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και με το τελικό 3-1 επί της Αταλάντα προκρίθηκε στους «8» του Κόπα Ιτάλια.

Στο 14′ η Αταλάντα έκανε το 1-0 με το πλασέ του Ντε Λούκα από κοντά μετά το γύρισμα του Λιβάγια, αλλά η Νάπολι ισοφάρισε μόλις ένα λεπτό αργότερα με πολύ ωραίο σουτ του Καγιεχόν μετά τη σέντρα του Ρεβεγιέρ. Οι «παρτενοπέι» προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή λίγα λεπτά μετά αλλά ο Ζαπάτα ήταν άστοχος, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη συνέχεια πολύ κοντά στο 2-1 από το παραλίγο αυτογκόλ του Μπρίτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 60′ το «Σαν Πάολο» χειροκρότησε τον Χάμσικ που επέστρεψε στη δράση μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε και ο Ινσίνιε είδε την μπάλα να πάει στο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ. Αυτό που δεν έκανε ο Ζαπάτα, το έκανε στο 72′ ο Ινσίνιε, στην πιο αμφιλεγόμενη φάση της σεζόν στο ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς η μπάλα πήγαινε για τον Ιγκουαΐν που ήταν σε θέση οφσάιντ αλλά τελικά χτύπησε στην πλάτη του Ντελ Γκρόσο, οι παίκτες της Αταλάντα φώναξαν προς τον βοηθό και ο Ινσίνιε είδε την μπάλα μπροστά του και έκανε το 2-1. Οι διαμαρτυρίες των «περγκαμάσκι» και ειδικά του Μάριο Γέπες, που θεώρησαν ότι ο Ιγκουαΐν επηρέαζε τη φάση, ήταν τέτοιες ώστε ο αμυντικός της Αταλάντα να δεχτεί την κίτρινη και αμέσως μετά την κόκκινη κάρτα!

Στο 80′ οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την πρόκριση καθώς ο Καγιεχόν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μετά την πάσα του Ινλέρ, έγραψε το τελικό 3-1 για τη Νάπολι, που θα αντιμετωπίσει στους «8», σε μονό αγώνα, την κάτοχο του τίτλου Λάτσιο .

Αναλυτικά για τους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας έχουμε:
18/12
Γιουβέντους – Αβελίνο 3-0 (7′ Τζοβίνκο, 17′ Μαρτίν Κάσερες, 35′ Κουαλιαρέλα)
08/01
Φιορεντίνα – Κιέβο 2-0 (29′ Χοακίν, 45′ Ρέμπιτς)
09/01
Ρόμα – Σαμπντόρια 1-0 (6′ Τοροσίδης)
Ουντινέζε – Ίντερ 1-0 (32′ Μαϊκοζουέλ)
14/01
Λάτσιο – Πάρμα 2-1 (25′, 90′ Μπράιαν Περέα / 43′ Μπιαμπιανί)
15/01
Κατάνια – Σιένα 1-4 (4′ Λέτο / 24′ Παολούτσι, 59′ Βαλιάνι, 91′ Πουλτζέτι, 93′ Ροσέτι)
Μίλαν – Σπέτσια 3-1 (28′ Ρομπίνιο, 31′ Πατσίνι, 47′ Χόντα / 91′ Φεράρ)
Νάπολι – Αταλάντα 3-1 (15′,80′ Καχιεγόν, 72′ Ινσίνιε / 14′ Ντε Λούκα)