Home SPORTS NEWS Εύκολη νίκη για τη Ρόμα (video)

Εύκολη νίκη για τη Ρόμα (video)

Η Ρόμα χρειαζόταν μόνο τη νίκη στο «Ολίμπικο» κόντρα στη Λιβόρνο και τα κατάφερε με χαρακτηριστική άνεση επικρατώντας 3-0. Οι «τζιαλορόσι» μείωσαν με αυτό τον τρόπο έστω και προσωρινά τη διαφορά τους από τη Γιουβέντους στους πέντε βαθμούς.

Το νικηφόρο εντός έδρας σερί της συνέχισε η Ρόμα με αυτό το αποτέλεσμα καθώς για 5ο συνεχόμενο εντός έδρας ματς πήραν νίκη (στα 4 τελευταία χωρίς να δεχτεί τέρμα).

H Ρόμα ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν καταιγιστική. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ματία Ντέστρο άνοιξε το σκορ στην πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς. Ζερβίνιο και Λιάγιτς δεν συνεργάστηκαν καλά αλλά ο Ντέστρο ήταν εκεί για να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 27′ ο Ντέστρο έχασε μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα καθώς αφού βρέθηκε μέσα στη περιοχή από πάσα του Ντε Ρόσι έκανε το πλασέ αλλά ο Μπάρντι έκανε εξαιρετική επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ της Λιβόρνο έκανε ακόμα μία καθοριστική απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Ζερβίνιο μετά από πάσα του Πιάνιτς σε μία παρόμοια φάση με την προηγούμενη. Στο 36′ οι Ρωμαίοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Στρόοτμαν να καταφέρνει τελικά να σκοράρει από κοντινή απόσταση μετά από λανθασμένο διώξιμο της άμυνας των φιλοξενούμενων. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλη ευκαιρία με τον Ζερβίνιο να κάνει κεφαλιά-ψαράκι από σέντρα του Τοροσίδη αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 44′ η Ντέστρο σκόραρε αλλά το τέρμα δικαίως δεν μέτρησε καθώς ο Λεάντρο Καστάν που συμμετείχε στη φάση βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπαισε αισθητά. Στο 57′ Ο Λιάγιτς έδωσε στον Ντοντό και αυτός διέσχισε όλη την αριστερή πλευρά και σούταρε, με τη μπάλα όμως να βγαίνει εκτός. Στο 59′ η Λιβόρνο έκανε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες της στο ματς με τον Εμπαγιέ να παίρνει τη κεφαλιά από το κέντρο της περιοχής αλλά να αστοχεί. Στο 78′ ο Λιάγιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με δυνατό σουτ από το κέντρο της περιοχής μετά από ασίστ του Ναϊνγκολάν. Στο 82′ ο Τότι σούταρε λίγο έξω από την περιοχή μετά από πάσα του Ναϊνγκολάν αλλά ο Μπάρντι έκανε ακόμια μία καλή επέβαση.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μπενατιά, Καστάν, Ντοντό, Πιάνιτς (69′ Ναϊνγκολάν), Ντε Ρόσι, Στρόοτμαν, Λιάγιτς, Ντέστρο (79′ Τότι), Ζερβίνιο (66′ Φλορέντζι)

Λιβόρνο (5-3-1-1): Μπάρντι, Πιτσίνι, Τσετσερίνι (76′ Λαμπρούκι), Βαλεντίνι, Ριναούντο, Εμπαγιέ, Μπενάσι, Μπιαγκιάντι, Ντάνκαν (45′ Μπόρχα), Γκρέκο, Παουλίνιο