Home SPORTS NEWS Με Βιντάλ κράτησε το +8 (video)

Με Βιντάλ κράτησε το +8 (video)

Η Γιουβέντους συνέχισε το νικηφόρο σερί της στα 12 παιχνίδια και έδειξε να καθαρίζει από νωρίς τηνΣαμπντόρια του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς καθώς στο 24′ το σκορ ήταν ήδη 2-0. Το πρώτο γκολ μπήκε στο 18′ από τον Βιντάλ μετά την ωραία κάθετη του Πογκμπά και το δεύτερο έξι λεπτά αργότερα από την κεφαλιά του Γιορέντε μετά το κόρνερ του Τέβες. Ο Αργεντίνος θα μπορούσε να μπει κι αυτός στους σκόρερ αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι μετά το σουτ που δοκίμασε εντός περιοχής.

Το παιχνίδι έμοιαζε εύκολο για τους «μπιανκονέρι» αλλά στο 38′ η Σαμπντόρια μείωσε σε 2-1 με το αυτογκόλ του Μπαρτσάλι στην προσπάθεια του να απομακρύνει, μετά το γύρισμα από αριστερά. Αμεσα όμως, στο 41′, η Γιούβε αποκατέστησε την τάξη για το 3-1 με το πέναλτι του Βιντάλ, που κέρδισε ο ίδιος από τον Ρετζίνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με δεδομένο ότι υπάρχει και ο προημιτελικός του κυπέλλου με την Ρόμα την Τρίτη, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο κατεβάζοντας ταχύτητα. Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε έριξαν εντελώς τον ρυθμό με την Σαμπντόρια να απειλεί από στημένες φάσεις αλλά στο 60′ ο Μπουφόν έκανε εκπληκτική επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Ντε Σιλβέστρι. Η Γιουβέντους απάντησε άμεσα με χαμένο τετ α τετ του Γιορέντε.

Στο 70′ ο Γκαμπιαντίνι μείωσε σε 3-2, μετά από νέα απόκρουση του Μπουφόν σε κεφαλιά μετά από κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο νεαρός επιθετικός, το 50% του οποίου ανήκει στη Γιουβέντους, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 78′ ο Πογκμπά διαμόρφωσε το τελικό 4-2 καθώς πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, είδε ελεύθερη εστία και την έστειλε στο παραθυράκι του Ντα Κόστα.

Tα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Σάββατο
Ρόμα – Λιβόρνο 3-0 (6′ Ντέστρο, 36′ Στρόουτμαν, 79′ Λιάιτς)
Γιουβέντους – Σαμπντόρια 4-2 (18′, 41′ Βιντάλ, 24′ Γιορέντε, 78′ Πογκμπά / 38′ αυτ. Μπαρτσάλι, 70′ Γκαμπιαντίνι)