Home SPORTS NEWS «Έκλεψε» βαθμό η Γιουβέντους (video)

«Έκλεψε» βαθμό η Γιουβέντους (video)

Η Γιουβέντους επέστρεψε στη Ρώμη λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό από τη Ρόμα για το Κόπα Ιτάλια, με στόχο να επιστρέψει στις νίκες, αλλά δεν τα κατάφερε καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Λάτσιο, αποτέλεσμα για το οποίο μάλον ευχαριστημένη θα πρέπει να αισθάνεται.

Έστω κι αν χρειάστηκε να παίξει με δέκα παίκτες από το 24’, όταν ο Μπουφόν είδε (δίκαια) την κόκκινη κάρτα σε ανατροπή του Κλόζε, έστω κι αν ο Καντρέβα εξαργύρωσε το πέναλτι και την άφησε πίσω στο σκορ, η «Γηραιά Κυρία» βρήκε τον τρόπο να επανέλθει στο ματς και να «κλέψει» έναν βαθμό.

Στο 60′ ο Τέβες έδωσε στον Λιχτστάινερ, αυτός γύρισε από δεξιά και ο Γιορέντε με υπέροχη κεφαλιά… με φάλτσο έφερε το ματς στα ίσα! Δύο λεπτά μετά, μάλιστα, η Γιουβέντους θα μπορούσε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση με τον Τέβες να είναι σε θέση βολής αλλά ο Μπερίσα απέκρουσε.

Ο μεγάλος κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους όμως, ήρθε από στημένη φάση καθώς στο 76′ ο Λεντέσμα εκτέλεσε το φάουλ, ο Κλόζε πήρε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή και ο Στοράρι αντέδρασε εντυπωσιακά και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο!

Το ματς ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα καθώς οι δύο ομάδες πίεζαν για τη νίκη και η Γιουβέντους δημιούργησε τις προϋποθέσεις με Γιορέντε, Τέβες και Βιντάλ ενώ η Λάτσιο στάθηκε άτυχη και στο 86′ καθώς ο Κεϊτά, που είχε περάσει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, έκανε πολύ ωραίο πλασέ και είδε την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του Στοράρι!

Η Λάτσιο έγινε η ομάδα που σταμάτησε το σερί νικών της Γιουβέντους και έγινε μόλις η 3η που πήρε αποτέλεσμα φέτος στο πρωτάθλημα.

Λάτσιο (3-6-1): Μπερίσα, Μπιάβα, Τσάνα, Αντρέ Αλμέιδα, Λεντέσμα, Λούκας Μπίγλια, Καβάντα, Κονκό, Ερνάνες, Καντρέβα, Κλόζε.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Βιντάλ, Πογκμπά, Λίχτσταινερ, Κουάντουο Ασαμόα (26′ Στοράρι), Μαρκίζιο, Τέβες, Γιορέντε.