Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Νίκες για ΑΕΛ, Ερμή και Απόλλων (video)

Νίκες για ΑΕΛ, Ερμή και Απόλλων (video)

Νίκη στη Λάρνακα για την ΑΕΛ επί της ΑΕΚ με 2-1 και παραμονή στην κορυφή.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Οριόλ και στο 54′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0.

Η ΑΕΚ μείωσε στο 65′ με πέναλτι του Κούλλη Παύλου.

Τη δέκατη τρίτη του νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλωνας και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από την ΑΕΛ.

Ο Απόλλωνας νίκησε με 2-1 τη Δόξα στο Τσίρειο και ανέβηκε στους 41 βαθμούς, αφήνοντας τη Δόξα στους 21 βαθμούς και στην 9η θέση.

Ο Γκουγιόν άνοιξε το σκορ στο 57′ για να πετύχει το 2-0 ο Σανγκόι στο 79′. Η Δόξα μείωσε σε 2-1 με τον Καρλίτος στο τελευταίο λεπτό.

Ο Ερμής νίκησε με 1-0 τον Εθνικό Άχνας στο ”Αμμόχωστος – Επιστροφή” και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ανεβαίνοντας στους 39 βαθμούς, ΄τεσσερεις λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΛ.

Δύσκολη η νίκη του Ερμή κόντρα στον Εθνικό ο οποίος είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο με τους Αουρέλιο και Σίλας.

Το καθοριστικό γκολ το πέτυχε στο 78′ ο Τακμπατζούμι με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Εθνικός παρέμεινε στη 10η θέση με 15 βαθμούς.