Home SPORTS NEWS Στο +4 ο Άγιαξ

Στο +4 ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ, έστω και αν δυσκολεύτηκε, κατάφερε να νικήσει με 2-1 τη Γκρόνινγκεν εντός για την 22η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, και έτσι είναι στην κορυφή και στο +4 από την Τβέντε, αλλά και στο +5 από την Φίτεσε, η οποία την Τρίτη έκανε νέα γκέλα. Νέα νίκη και μεγάλο «διπλό» για την Τσβόλε, με βασικό τον Θανάση Καραγκούνη (έπαιξε ένα ημίχρονο), 2-1 στην Ουτρέχτη, με ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά, ενώ η γηπεδούχος είχε μείνει με 10 παίκτες από το 58’…

Ο «Αίαντας» έμεινε για 10η αγωνιστική αήττητος (9-1-0), ενώ η Γκρόνινγκεν δεν νίκησε για τρίτο ματς (0-1-2) και με δυο σερί ήττες, έμεινε στην 9η θέση και στο -3 από την 8η Τσβόλε! Ο Άγιαξ προηγήθηκε με πέναλτι του Σένε στο 28’, ενώ η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε με τον Κόστιτς στο 41’. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Σίγκθοστον στο 83’…

Η Ουτρέχτη έχασε και άλλο έδαφος, καθώς στα έξι τελευταία της έχει μόλις έναν βαθμό (0-1-5). Έχασε από τη Τσβόλε, αν και προηγήθηκε με τον Αγουδέλο στο 24’. Στο 58’ έμεινε πάντως με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σαρότα. Η Τσβόλε-πέτυχε τρίτη σερί νίκη-έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με γκολ από τους Μαχμούντοβ (74’), Μπένσον (77’). Ο Θανάσης Καραγκούνης ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο 46’, όταν και μπήκε στη θέση του ο Μπένσον.

Αναλυτικά για την 22η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:
Τρίτη
Ρόντα – Φέγενορντ 1-2 (77′ πέν. Καλί / 13′ Ίμερς, 45′ Αρμεντέρος)
Ντεν Χάαχ – Χεράκλες 0-3 (2′ Λίνσεν, 34′, 57′ Ουτ)
Φιτέσε – Άλκμααρ 0-2 (20′ αυτ. Φαν Άανχολτ, 42′ Άρον Γιόχανσον)
Τετάρτη
Κάμπουρ – Αϊντχόφεν 1-2 (2′ Έλβις Μάνου / 38′ Μπρούμα, 61′ Λοκάντια)
Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Βάαλβαϊκ 2-2 (24′ Φαν ντερ Λίντεν, 90′ Σχενκ / 64′ Σχετ, 91′ Κάστελεν)
Νάιμεγκεν – Μπρέντα 1-1 (23′ Φαν Άιντεν / 17′ Πουπόν)
Χέρενφέν – Τβέντε 0-2 (73′ Τάντιτς, 90′ Μπέρβεν)