Home SPORTS NEWS Δεν φοβάται τα… θρίλερ η Λίβερπουλ! (video)

Δεν φοβάται τα… θρίλερ η Λίβερπουλ! (video)

Η Λίβερπουλ αυτή τη σεζόν κερδίζει και τα ματς-θρίλερ. Σε ένα τέτοιο, οι «κόκκινοι» επικράτησαν τελικά της Σουόνσι με 4-3 σε έναν αγώνα που όσοι τον παρακολουθούσαν ήλπιζαν να έχει και… τρίτο ημίχρονο!

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στο «Άνφιλντ» κόντρα στο σύνολο του Γκάρι Μονκ, αλλά δύο τέρματα του Στάριτζ (έφτασε τα 16 στο πρωτάθλημα) και άλλα δύο του Τζόρνταν Χέντερσον έδειξαν τον δρόμο για τη νίκη.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος παρά την ασίστ του στο δεύτερο τέρμα του Στάριτζ έδειξε ότι στα τελευταία ματς δεν βρίσκεται σε καλή φόρμα καθώς δεν έχει σκοράρει για πέντε διαδοχικά παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Με το σπουδαίο αυτό «τρίποντο» η Λίβερπουλ ανέβηκε στους 56 βαθμούς (έναν λιγότερο από την Μάντσεστερ Σίτι που έχει όμως δύο αγώνες λιγότερους), ενώ στους 28 βαθμούς και τη 12η θέση παρέμεινε η Σουόνσι.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Νιουκάστλ δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά τελικά επικράτησε 1-0 της Άστον Βίλα μεγκολ του Λόικ Ρεμί στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και έβαλε τέλος σε ένα κακό σερί αποτελεσμάτων.

Οι συνθέσεις:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Φλάναγκαν, Σκρτελ, Άγκερ, Γκλεν Τζόνσον, Τζέραρντ, Χέντερσον, Κοουτίνιο, Λουίς Σουάρες, Στέρλινγκ, Στάριτζ.

Σουόνσι: Φορμ, Ρανχέλ, Τσίκο, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Τέιλορ, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, Μπρίτον, Σέλβεϊ, Ντάιερ, Ράουτλετζ, Μπονί.

Νιουκάστλ: Κρούλ, Ντεμπισί, Ουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Ντούμετ, Σισοκό, Τιοτέ (89΄Γκόσλινγκ), Ανίτα, Γκουφράν, Ρεμί, Σισέ (72΄Ντε Γιονγκ)

Άστον Βίλα: Γκουζάν, Μπακούνια, Φλάαρ, Μπέικερ, Μπερτράντ (76΄Μπένετ), Γουέστγουντ (61΄Σιλά), Ντελφ, Ελ Αχμάντι, Βέιμαν, Μπεντέκε, Αγκμπονλαχόρ

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Τσέλσι – Έβερτον 1-0 (93′ Τέρι)
Γουέστ Μπρομ – Φούλαμ 1-1 (86′ Βίντρα / 28′ Ντεζάγκα)
Κάρντιφ – Χαλ 0-4 (18′ Χάντλστοουν, 38′ και 57′ Γέλαβιτς, 67′ Λίβερμορ)
Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 3-1 (20′ Τζάρβις, 23′ Κάρλτον Κόουλ, 71′ Νόλαν / 8′ Γιοσίντα)
Μάντσεστερ Σίτι – Στόουκ 1-0 (70′ Γιαγιά Τουρέ)
Άρσεναλ – Σάντερλαντ 4-1 (5′ και 31′ Ζιρού, 42′ Ροσίτσκι, 57′ Κοσιελνί / 81′ Τζακερίνι)
Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (62′ πέν. Φαν Πέρσι, 68′ Ρούνεϊ)

Κυριακή
Νιούκαστλ – Άστον Βίλα 1-0 (92′ Ρεμί)
Λίβερπουλ – Σουόνσι 4-3 (3′ και 36′ Στάριτζ, 20′ και 74′ Χέντερσον / 23′ Σέλβεϊ, 26′ και 48′ πέν. Μπονί)
Νόριτς – Τότεναμ (18:00)