Home SPORTS NEWS Πήρε βαθμό από την Ατλέτικο η Ρεάλ (video)

Πήρε βαθμό από την Ατλέτικο η Ρεάλ (video)

Το ντέρμπι της Μαδρίτης μεταξύ Ατλέτικο και Ρεάλ δεν είχε νικητή και το τελικό 2-2 ευνοεί ίσως λίγο περισσότερο τη «βασίλισσα», η οποία έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους με το 15ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, αλλά οι «ροχιμπλάνκος» απάντησαν στο 28′ με τον Κόκε και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ένα πολύ όμορφο γκολ του Γκάμπι αρκετά έξω από τη περιοχή.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κατάφερε να αντιδράσει στο 82′ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να διαμορφώνει το τελικό 2-2 και να διατηρεί την Ρεάλ στην κορυφή με +3 από την Ατλέτικο, η οποία λίγο έλειψε να πάρει και δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα φέτος από την μεγάλη της αντίπαλο (είχε νικήσει στο «Σαντιάγκο Μπερναμπεόυ»).

Η Μπαρτσελόνα έχει λοιπόν την ευκαιρία κερδίζοντας αργότερα την Αλμερία να μείνει μόνη στην 2η θέση και να πλησιάσει την Ρεάλ στον έναν βαθμό.

Οι συνθέσεις

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Χουανφράν, Γκοντίν, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς, Μάριο Σουάρεθ, Γκάμπι, Ραούλ Γκαρθία, Κόκε, Αρντά Τουράν, Ντιέγκο Κόστα.

ΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αρμπελόα, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο (59′ Μαρσέλο), Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς, Ντι Μαρία, Μπέιλ, Κρ. Ρονάλντο, Μπενζεμά.