Home SPORTS NEWS «Πετάει» για τίτλο η Μπενφίκα! (Video)

«Πετάει» για τίτλο η Μπενφίκα! (Video)

Ακόμη πιο κοντά στην επιστροφή της στην κορυφή του πορτογαλικού ποδοσφαίρου μετά από τέσσερα χρόνια βρίσκεται η Μπενφίκα!

Οι «αετοί» επικράτησαν 4-2 της Νασιονάλ εκτός έδρας, παραμένουν αήττητοι από την πρεμιέρα(!) και επτά αγωνιστικές πριν το τέλος ξέφυγαν με επτά βαθμούς από την δεύτερη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και 12 από την τρίτη Πόρτο!

Μόλις στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Καντέιας. Ωστόσο, αυτό όχι μόνο δεν δυσκόλεψε τους φιλοξενούμενους, αλλά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ! με τα γκολ των Λίμα (24’), Ροντρίγκο (33’) και Γκαράι (43’)! Στο 80’ ο Τζανίνι μείωσε, όμως η Μπενφίκα «κλείδωσε» με τον Γκαράι στο 89’ το «διπλό» με το τελικό 4-2.