Home SPORTS NEWS Ανατροπή… Ευρώπης η Γκλάντμπαχ (video)

Ανατροπή… Ευρώπης η Γκλάντμπαχ (video)

Η Γκλάντμπαχ κέρδισε και μάλιστα με ανατροπή το Αμβούργο με 3-1 και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από τη Λεβερκούζεν.

Η Μπουρύσια επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη. Υποδέχθηκε το Αμβούργο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ζουά στο 28ο λεπτό, έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη. Στο 37’ ο Ντεμς ισοφάρισε σε 1-1 και στο δεύτερο ημίχρονο τη σκυτάλη πήραν οι Ράφαελ (75’) και Ντομίνγκες (78’), διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Γκλάντμπαχ έφτασε τους 45 βαθμούς, σκαρφάλωσε στην 6η θέση και μείωσε στους τρεις τη διαφορά από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία βρίσκεται στην 4η θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Αντίθετα, το Αμβούργο παρέμεινε στους 24 βαθμούς και στην 16η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.