Home SPORTS NEWS Η ήττα στέρησε στην Άρσεναλ το Emirates Cup (video)

Η ήττα στέρησε στην Άρσεναλ το Emirates Cup (video)

Για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια η Άρσεναλ δεν κατάφερε να κατακτήσει το Emirates Cup, καθώς ηττήθηκε 1-0 από τη Μονακό με το πρώτο γκολ του Φαλκάο μετά τον τραυματισμό του.

Ο Κολομβιανός ο οποίος ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο κατάφερε με όμορφη κεφαλιά στο 36ο λεπτό να δώσει τη νίκη στους Μονεγάσκους και το τρόπαιο στη Βαλένθια καθώς οι «νυχτερίδες» με τους εννέα βαθμούς που συγκέντρωσαν (από δύο νίκες και πέντε γκολ) κατέκτησαν τη πρώτη θέση.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε πάντως τους ανθρώπους της Άρσεναλ να έχουν έντονα -και δικαιολογημένα- παράπονα από τον διαιτητή Μάρτιν Άτκινσον καθώς στο 81ο λεπτό αντί να κερδίσουν πέναλτι και αποβολή σε καθαρή ανατροπή του Άκπομ από τον Σούμπασιτς μέσα στην περιοχή, σφυρίχτηκε φάουλ εκτός περιοχής και δόθηκε μόνο κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ της Μονακό με την ευθύνη να έχει ο βοηθός τον οποίο εμπιστεύθηκε ο διαιτητής.