Home SPORTS NEWS Λύτρωση στο 90′ με Ράμσεϊ!

Λύτρωση στο 90′ με Ράμσεϊ!

Η Άρσεναλ δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της αλλά κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της Κρίσταλ Πάλας στο «Έμιρεϊτς» και μάλιστα με ανατροπή, ξεκινώντας με νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ για πρώτη φορά μετά το 2009!

Η αποχώρηση του Τόνι Πιούλις από τον πάγκο των «αετών» κάτι παραπάνω από ένα 24ωρο πριν το ματς με τους «κανονιέρηδες» υπολογιζόταν ότι θα αποπροσανατολίσει την Κρίσταλ Πάλας αλλά εκείνη διέψευσε τους πάντες και παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και «μαχητική» στο Λονδίνο.

Ο Χάνγκελαντ στο 35ο λεπτό με κεφαλιά άνοιξε το σκορ προβληματίζοντας τον Αρσέν Βενγκέρ . Ωστόσο, η Άρσεναλ κατάφερε να πάει με την ισοπαλία στα αποδυτήρια καθώς ο Κοσιελνί έφερε το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με όμορφη κεφαλιά.

Παρά τη μετριότατη εμφάνιση από την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ που δεν μπορούσε να απειλήσει και να μπει στην αντίπαλη περιοχή, ήρθε το «τρίποντο» χάρη στο γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ενστικτώδη απόκρουση του Σπερόνι σε εξ επαφής σουτ του Ντεμπισί .

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Σέζνι, Ντεμπισί, Γκιμπς (53′ Μονρεάλ), Αρτέτα, Τσέιμπερς, Κοσιελνί, Σάντσες, Ράμσεϊ, Σανογκό (62′ Ζιρού), Γουίλσιρ (69′ Τσάμπερλεϊν), Καθόρλα

Κρίσταλ Πάλας: Σπερόνι, Κέλι, Γουόρντ, Γέντινακ, Νταν (75′ Ντελάνεϊ), Χάνγκελαντ, Μπολάσι (90′ Ο’Κιφ), Λέντλεϊ, Πάντσεον, Σαμάκ, Κάμπελ (85′ Γκέιλ)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σουόνσι 1-2 (53′ Ρούνεϊ / 28′ Κι, 72′ Σίγκουρντσον)
Λέστερ – Έβερτον 2-2 (22′ Ουγιόα, 86′ Γουντ / 20′ ΜακΓκίντι, 45′ Νέισμιθ)
ΚΠΡ – Χαλ 0-1 (52′ Τσέστερ)
Στόουκ – Άστον Βίλα 0-1 (50′ Βάιμαν)
Γουέστ Μπρομ – Σάντερλαντ 2-2 (42′ πέν. και 74′ Μπεραϊνό / 5′ Κάτερμολ, 85′ Σεμπάστιαν Λάρσον)
Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 0-1 (93′ Ντάιερ)
Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (45’+1 Κοσιελνί, 91′ Ράμσεϊ / 35′ Χάνγκελαντ)