Home ΚΥΠΡΟΣ Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Απόλλωνα

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Απόλλωνα

Με αντίπαλο τη Ζυρίχη Ελβετίας στο Στάδιο ΓΣΠ άρχισε σήμερα τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League ο Απόλλωνας.

Ο Απόλλωνας στο 9′ άνοιξε το σκορ με τον Φώτη Παπουλή και στο 40′ με δυνατό μακρινό σουτ ο Γκουγιόν πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο 50′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Ρίκαν και στο 54′ ισοφάρισαν με τον Γιαπί.

Στο 80′ αποβλήθηκε ο Γκουγιόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Απόλλωνας συνεχίζει με δέκα ποδοσφαιριστές.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Απόλλωνας πετυχαίνει το 3-2. Μετά από προσπάθεια του Ρέζεκ ο Κοχ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Στο 90′ αποβλήθηκε ο Σικαουί της Ζυρίχης.

Ο Απόλλωνας αγωνίζετα με τους Βάλε, Στυλιανού, Μερκή, Ατράντε, Ρομπέρ, Γκουγιόν, Μεριέμ, Χαμπτανί (67′ Τουράμ), Σανγκόι, Ρέζεκ, Παπουλή.

Διαιτητεύει ο Ουαλός Simon Lee Evans (διεθνής από το 2007) με βοηθούς τους Philip Thomas (διεθνής από το 2007) και Gareth Wyn Jones (διεθνής από το 2013).

Επιπρόσθετοι διαιτητές είναι οι Mark Steven Whitby (διεθνής από το 2003) και Nick Pratt και τέταρτος διαιτητής ο John Bryn Roberts.

Ο Απόλλωνας συμμετέχει στο 1ο όμιλο του Europa League. Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου η Γκλάντμπαχ αγωνίζεται με τη Βιγιαρεάλ (1-1).