Home SPORTS NEWS Προβάδισμα Ρίβερ Πλέιτ για την κούπα (video&pics)

Προβάδισμα Ρίβερ Πλέιτ για την κούπα (video&pics)

river

Η Ρίβερ Πλέιτ κατάφερε και πήρε την ισοπαλία με σκορ 1-1 στο πρώτο τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα από την Ατλέτικο Νάσιοναλ στο Μεντεγίν της Κολομβίας και έτσι απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση της κούπας!

Το παιχνίδι έγινε σε καταπληκτική ατμόσφαιρα και οι «μιγιονάριος» πήραν το θετικό αποτέλεσμα, εν όψει και τις ρεβάνς στο «Μονουμεντάλ» σε μία εβδομάδα.

Η γηπεδούχος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη δύναμη της έδρας της. Η Ατλέτικο Νάσιοναλ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 35’ με τον Μπέριο. Η ομάδα της Κολομβίας είχε και άλλες φάσεις για να σκοράρει, αλλά δεν το κατάφερε.
Η Ρίβερ Πλέιτ στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε και κατάφερε να πετύχει το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ στο 66’ με τον Λεονάρντο Πισκουλίτσι.
Να αναφέρουμε πως ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας, γκολ. Εάν και στη ρεβάνς έχουμε 1-1, τότε θα ακολουθήσουν παράταση, εάν χρειαστεί και πέναλτι!