Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ Μεγάλη νίκη της ΟΜΟΝΟΙΑΣ επί του Απόλλωνα

Μεγάλη νίκη της ΟΜΟΝΟΙΑΣ επί του Απόλλωνα

Ομόνοια και Απόλλωνας Λεμεσού αναμετρήθηκαν στο Κλειστό του Αγίου Δομετίου για την δεύτερη αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε τη νίκη με 74-61. MVP του αγώνα ήταν ο Στόκλεϊ Τσάφι ο οποίος είχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με δυνατές άμυνες και αρκετά λάθη. Η Ομόνοια κατάφερε να πάρει μία διαφορά 6 πόντων στα μισά της περιόδου (14-8), την οποία ο Απόλλωνας μείωσε στο καλάθι μέχρι το τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, κύλησαν 3 ολόκληρα λεπτά με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από μόλις ένα καλάθι η κάθε μία (18-16). Η Ομόνοια πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων στα μισά της περιόδου (24-18), όμως ο Ελευθερίου, ο Άλλεν (με τρομερό κάρφωμα) και μία βολή του Τίγκα, μείωσαν στον πόντο (24-23). Ο Γεωργακούδης με τρίποντο 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 31-27 και ο Γκαρθ με εντυπωσιακό μπάζερ μπίτερ έγραψε το 34-27.

Ο Απόλλωνας μπήκε με ένα έμμεσο τρίποντο του Άλλεν, όμως ο Γκαρθ απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους για την Ομόνοια στέλνοντας την διαφορά στους 9 (39-30). Ο Απόλλωνας δοκίμασε να «χτυπήσει» από το ζωγραφιστό με Ντόρσεϊ, Γεωργίου και Άλλεν, με την Ομόνοια να απαντάει με τρίποντα (ένα ο Γεωργακούδης και δύο ο Πηλακούτας). Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, τους 15 πόντους (56-41). Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε στο 58-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε την αντεπίθεσή του για να γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, χτίζοντας ένα σερί 6-0 (58-52). Παρόλα αυτά η Ομόνοια κράτησε στην άμυνα και έχτισε δικό της σερί 9-0 με τους Πηλακούτα, Γκαρθ, Τσάφι και Τρετιακόβ (67-52). Η Ομόνοια με όπλο της την άμυνα κρατούσε τον Απόλλωνα σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα (74-61).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 16-14, 34-27, 58-46, 74-61.

Ομόνοια (Δημ. Κουκούρης): Γκαρθ 19 (2), Γεωργακούδης 9 (3), Γκαμπλ 6, Τρετιακόβ 7 (1), Τσάφι 16 (2), Παναγίδης 2, Καραγιάννης, Καραμπατάκης, Πηλακούτας 11 (2), Στυλιανού 4 (1)

Απόλλων Λεμεσού (Φώτης Τακιανός): Άλλεν 17, Ελευθερίου 6, Ντόρσεϊ 17, Τίγκας 1, Εύζωνας 11 (2), Γεωργίου 9.