Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ Ο απολογισμός των ομάδων της ακαδημίας

Ο απολογισμός των ομάδων της ακαδημίας

a33

Δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων της ακαδημίας μας που αγωνίζονταν στα πρωταθλήματα μικρότερων ηλικιών της ΚΟΠ. Δεν τα πήγαν καλά στα ντέρμπι οι ομάδες Νέων και Παίδων U17 αφού δεν βγήκαν νικητές σε κανένα από τα δύο παιχνίδια και άνοιξε πάλι η διαφορά που τους χωρίζει από την κορυφή.

Διπλό που της έδωσε την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή πέτυχε η ομάδα Παίδων U13 της ΟΜΟΝΟΙΑΣ σε αγώνα για την 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου Λευκωσίας του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Παίδων U13. Η ΟΜΟΝΟΙΑ 2 επιβλήθηκε εκτός έδρας του Διγενή με 3-0 και πέρασε στην 1η θέση, εκεί που ισοβαθμεί με το Αποέλ που δεν αγωνίστηκε λόγο ρεπό. Η ομάδα μας είχε για σκόρερ τους Χρίστο Καρατζιά με δύο τέρματα και Marian Alexandru Martinas με ένα, τα οποία ήρθαν όλα στο πρώτο ημίχρονο.

7ΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ13111111454

Με το επιβλητικό 16-0 κέρδισε η ομάδα Παίδων U15 της ΟΜΟΝΟΙΑΣ την αντίστοιχη ομάδα της Δόξας για την 16η αγωνιστική στον όμιλο Λευκωσίας του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Παίδων U15. Δεν χωράνε πολλά σχόλια για την εξέλιξη του αγώνα αφού όπως καταδεικνύει το σκορ ήταν μονόλογος από πλευράς των πρασίνων. Έχοντας οκτώ διαφορετικούς σκόρερ η ομάδα του Κυριάκου Χαϊλή πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Δόξας και συνεχίζει την ανοδική της πορεία για να φτάσει όσο ψηλότερα μπορεί. Σκόρερ του τριφυλλιού στην αναμέτρηση ήταν οι Γιάννης Ανδρέου (5), Αριστείδης Νικολάου (3), Μιχάλης Κλάρκ(2), Αλέξανδρος Μυλώνάς (2), Χρίστος Παστού (1), Στέλιος Ιακόβου (1), Άγγελος Σωτηρίου (1) και Γιώργος Στυλιανού (1).

12ΑΔΩΝΗΣ ΔΑΛΙΟΥ160016101860

Δεν τα κατάφερε η ομάδα Παίδων U17 της ΟΜΟΝΟΙΑΣ απέναντι στην πρωτοπόρο ΕΝΠ από την οποία γνώρισε την ήττα με 5-1. Μία ήττα που την αφήνει 12 ολόκληρους βαθμούς πίσω από την κορυφή 11 αγωνιστικές πριν από το τέλος του Πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χάρη Καλλικά πήγε στο Παραλίμνι για τη νίκη αλλά το παιχνίδι δεν ήρθε όπως οι πράσινοι το υπολόγιζαν, αν και το πρώτο μέρος δεν προδιέγραφε τι θα ακολουθήσει αφού προηγήθηκαν στο σκορ με τον Απόλλωνα Βασιλείου. Η ΕΝΠ όμως απάντησε  νωρίς φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια και στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1. Στην επανάληψη οι Παραλιμνίτες έκαναν δικό τους παιχνίδι παίρνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο προβάδισμα δύο τερμάτων και με ακόμη δύο προς το τέλος της αναμέτρησης διαμόρφωσαν το τελικό 5-1. Πλέον στο τριφύλλι αφήνουν πίσω το κακό αποτέλεσμα και βλέπουν τη συνέχεια με καλύτερο μάτι, με στόχο ένα σερί νικών που θα ανεβάσει την ομάδα στη βαθμολογία.