Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ Νικηφόρο το πρώτο φιλικό – Σκόραραν Ζευκής και Λοΐζου

Νικηφόρο το πρώτο φιλικό – Σκόραραν Ζευκής και Λοΐζου

Το πρώτο της φιλικό επί Ρουμανικού εδάφους έδωσε η Εθνική U17, επικρατώντας με 3-1 της Ρουμανίας. Χρυσοστόμου, Φώτη, Ζευκής και Λοΐζου αγωνίστηκαν από την αρχή, με τους δύο τελευταίους μάλιστα να χρίζονται σκόρερ.

Αναλυτικά:

Νικηφόρος ήταν ο πρώτος φιλικός αγώνας της Εθνικής Παίδων U17 στο διεθνές τουρνουά που διοργανώνει η Ομοσπονδία της Ρουμανίας με την υποστήριξη της UEFA.

Η ομάδα μας παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κέρδισε τη Ρουμανία με 3-1.

Είναι τα πρώτα εκτός έδρας φιλικά της Εθνικής μας που προετοιμάζεται ενόψει της συμμετοχής της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 17.

Η Ρουμανία άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό και η Εθνική μας ανέτρεψε τα δεδομένα στα τελευταία πέντε λεπτά. Στο 75ο λεπτό ο Μάριος Κοκκινόφτας με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 και στο 77ο λεπτό ο Άγγελος Ζευκής με πέναλτι πέτυχε το 2-1.

Στο 80ο λεπτό ο Λοΐζος Λοΐζου με μακρινό βολέ διαμόρφωσε το 3-1 για την Εθνική μας.

Κύπρος (αρχική ενδεκάδα): Χρυσοστόμου, Φασουλιώτης, Λαός, Κοκκινόφτας, Κωστή, Μαρνέρος, Ζευκή, Φώτη, Παυλίδης, Ποντικός, Λοΐζου.

Νωρίτερα σήμερα η Ρωσία νίκησε με 3-0 την Αϊτή.