Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Διπλό για την ΟΜΟΝΟΙΑ στην Πάφο

Διπλό για την ΟΜΟΝΟΙΑ στην Πάφο

Στον πρώτο της αγώνα για τη νέα χρονιά η Ομόνοια πήρε το διπλό με 79-60 στο «Άκης Κλεάνθους» επί του ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, και πήρε την τέταρτη φετινή της νίκη. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Νταβίντ Νίκολς με 25 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, με τους «πράσινους» να κλείνουν την περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (14-15). Το ίδιο σκηνικό εξελίχθηκε και στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να φτιάχνουν στο 16′ διαφορά επτά πόντων (33-26), που μειώθηκε κατά δύο (40-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

H Oμόνοια στο 24′ πέρασε μπροστά (44-45) και μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (50-61). Η ομάδα της Λευκωσίας διεύρυνε το αποτέλεσμα στην τελευταία περίοδο παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 79-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 40-35, 50-61, 60-79