Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ξεκίνημα με το δεξί για την ΟΜΟΝΟΙΑ στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας

Ξεκίνημα με το δεξί για την ΟΜΟΝΟΙΑ στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας

Με το δεξί ξεκίνησε τη φετινή σεζόν η Ομόνοια, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 64-62 που επέστρεψε στην ΟΠΑΠ Basket League για πρώτη φορά μετά το 1977. MVP του αγώνα ο Σιν Φλουντ με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ κορυφαίος για την Ανόρθωση ο Μαϊκλ Μάλορι με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στην αρχή η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα με 2-1 στο 3’, όμως η Ομόνοια γύρισε το σκορ κάνοντας το 5-2 στο 4’. Η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα (7-7) στο 6’ με τρίποντο του Μάρκου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο έληξε με 13-9 υπέρ της Ανόρθωσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ομόνοια ισοφάρισε (13-13) στο 12’ με δίποντο του Σμιθ, όμως η Ανόρθωση πήρε εκ νέου προβάδισμα φτάνοντας στο +10 (18-28) στο 16’. Ο Μάλορι με τρίποντο στο 17’ αύξησε κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το 31-19 για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά έφτασε στο +13 στο 18’ όμως οι «πράσινοι» μείωσαν και το ημίχρονο έληξε σε 38-28.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ανόρθωση με τρίποντο του Μάλορι έκανε το 41-28 στο 21’. Η Ομόνοια μείωσε το σκορ στο 23’ με τον Φλουντ κάνοντας το 43-36. Οι φιλοξενούμενοι όμως διατηρούσαν τo προβάδισμα τους και το δεκάλεπτο έληξε με 57-50.

Η τελευταία περίοδος είχε πολύ ενδιαφέρον, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή! Με τρίποντο του Πηλακούτα στο 35’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (60-60) και δύο λεπτά αργότερα έκανε το 62-60 με τον Σμιθ. Στην τελευταία επίθεση η Ανόρθωση που προσπάθησε με τρίποντο του Πάρκερ που αστόχησε, στο ριμπάουντ ο Πάρκς αστόχησε ξανά και το παιχνίδι τελείωσε με νικήτρια την Ομόνοια με 64-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-13, 28-38, 50-57, 64-62