Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Πήρε την πρόκριση για τον τελικό

Πήρε την πρόκριση για τον τελικό

Η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 3-4 της Ανόρθωσης στο «Κίτιον» και σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου. Σκόρερ του αγώνα οι Μαντέλι (2), Βάντερσον και Λοΐζου.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ευτύχησε να το κάνει η Ανόρθωση στο 18ο λεπτό όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Μετά την ανάπαυλα, η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς στο 23′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια ο αντίπαλος έπαιζε ψηλά και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φουτσαλιστές μας και μετά από αντεπίθεση στο 29ο λεπτό, ο Μαντέλι ξανά, έδωσε προβάδισμα στην ΟΜΟΝΟΙΑ. Στο 31′ το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε με τον Βάντερσον να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ για την ομάδα. Στο 35′ ο Μάμας Λοΐζου με το που πέρασε στο παιχνίδι σκόραρε για το τέταρτο γκολ. Στο 37′ και 38′ αντίστοιχα, η Ανόρθωση πέτυχε δύο γκολ, κάνοντας το 3-4. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα μας να παίρνει την πρόκριση.

Το τμήμα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το σκορ του πρώτου παιχνιδιού και απόψε σφράγισε μια θέση για τον τελικό. Ο στόχος ασφαλώς είναι η κατάκτηση του τροπαίου και στην ΟΜΟΝΟΙΑ είναι πεπεισμένοι ότι μπορούν να τα καταφέρουν.

*Στον άλλο ημιτελικό Αποέλ και ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία 3-3 στο σημερινό πρώτο παιχνίδι και ο επαναληπτικός θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. Ο τελικός του Κυπέλλου δεν έχει ακόμη οριστεί και σύμφωνα με την προκήρυξη της ΚΟΠ θα διεξαχθεί 11 ή 12 Απριλίου.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη αγώνα

3′ Πρώτη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ, με τον Σέζαρ να επιχειρεί το σουτ και τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ

4′ Δυνατό σουτ του Μαντέλι, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος πορτιέρο

10′ Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Σκαμπυλή να αποκρούει

12′ Ευκαιρία πήγε να δημιουργηθεί στην μικρή περιοχή του Σκαμπύλη, ωστόσο πρόλαβακ και έδιωξαν οι φουτσαλιστές μας

-Η Ανόρθωση ασκεί πίεση στα τελευταία λεπτά καθώς θέλει γκολ και η ομάδα μας πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτική

14′ Ο Σκαμπύλης βρέθηκε εκτός περιοχής, με τον παίκτη της Ανόρθωσης να προσπαθεί να πλασάρει στην ανιπεράσπιστη εστία, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω

15′ Διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας, με τους Βάντερσον και Μαντέλι να μην μπορούν να νικήσουν τον αντίπαλο γκολκίπερ

16′ Νέο σουτ του Μαντέλι με τη μπάλα να πηγαίνει άουτ

17′ Και πάλι ο Βραζιλιάνος, κοντράρει σε αντίπαλο η μπάλα

17′ Στην αντεπίθεση η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Σκαμπύλη να αποκρούει ενστικτωδώς

18′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση που με μακρινό σουτ ανοίγει το σκορ

Λήξη ημιχρόνου, 1-0 μπροστά η Ανόρθωση

Έναρξη β’ ημιχρόνου

21′ Διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας, αρχικά σε σουτ του Σέζαρ πρόλαβε ο αντίπαλος και μετά ο Βάντερσον επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

23′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ Μαντέλι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ

-Πολύ σημαντικό το γκολ που πετυχαίνει η ομάδα μας καθώς η Ανόρθωση χρειάζεται άλλα 3 για να περάσει αυτή στον τελικό

24′ Απειλεί και πάλι ο Μαντέλι με πλασέ να διώχνεται πάνω στη γραμμή από τους αντιπάλους

24′ Σουτ του Σέζαρ, λίγο έξω η μπάλα

28′ Δοκάρι με τον Μαντέλι μετά από δυνατό σουτ

-Με flying goalkeeper η Ανόρθωση

29′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ Μαντέλι και πάλι, μετά από αντεπίθεση

– Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν το κενό στην άμυνα της Ανόρθωσης και με υποδειγματική αντεπίθεση έκαναν το 1-2. Σημαντικότατο προβάδισμα για την ΟΜΟΝΟΙΑ που μόνο με αυτοκτονία χάνει την πρόκριση

31′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛ Βάντερσον 1-3 και κάπου εδώ τελειώνουν όλα

– Τρίτο γκολ για την ΟΜΟΝΟΙΑ, αυτή τη φορά με τον Βάντερσον, μετά από οργανωμένη επίθεση της ομάδας

35′ ΓΚΟΟΟΟΛ ο Μάμας και 1-4

– Με το που μπήκε ο νεαρός σκοράρει και πετυχαίνει το 4ο γκολ της ομάδας στο σημερινό παιχνίδι

37′ Μειώνει σε 2-4 η Ανόρθωση

38′ Κι άλλο γκολ η Ανόρθωση που κάνει το 3-4, ωστόσο πολύ δύσκολα αλλάζει χέρια η πρόκριση

Τέλος αγώνα, νίκη με 3-4 για την ΟΜΟΝΟΙΑ και πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου