Home TOP NEWS Ήττα από την Ανόρθωση στον πρώτο προημιτελικό

Ήττα από την Ανόρθωση στον πρώτο προημιτελικό

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (23-25, 25-18, 21-25, 20-25)

Η Ανόρθωση εντυπωσιάζει και στο Κύπελλο. Το βράδυ της Παρασκευής κέρδισε στον πρώτο προημιτελικό την Ομόνοια με 1-3 σετ στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» και τη Δευτέρα στο «Θεμιστόκλειο» θέλει να κλειδώσει την πρόκριση στα ημιτελικά (βολεύεται με ήττα 2-3). Η Ομόνοια όμως δεν είπε την τελευταία της λέξη και θα πάει σε τρεις ημέρες στη Λεμεσό για τη νίκη ώστε να κριθούν τα πάντα στο χρυσό σετ.

Η Ανόρθωση αιφνιδίασε την Ομόνοια κερδίζοντας το πρώτο σετ 23-25 σε 31’ εξασφαλίζοντας ένα σημαντικό προβάδισμα. Η Ομόνοια στο δεύτερο σετ ήταν ανώτερη προηγήθηκε 21-16 και 23-18 για να κερδίσει 25-18 σε 25’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.
Στο τρίτο σετ είχε εκ νέου «κυανόλευκο» χρώμα με την Ανόρθωση να επιβάλλεται να παίρνει διαφορά στα τελικά στάδια 19-23 και παρά την πίεση της Ομόνοιας να κερδίζει το σετ 21-25 σε 29’ ανακτώντας ξανά το προβάδισμα.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο σετ και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ 05-08. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη είχε εντυπωσιακή ροή και αύξησε σε 06-11. Η «Κυρία» είχε συνεχώς το προβάδισμα και προηγήθηκε 18-22  για να κερδίσει 20-25 και να πάρει εντυπωσιακό διπλό με 1-3 σετ σε 113’

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, Ruiz, Αlves, Σ. Πετρακκίδης, Αλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Αντωνιάδης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): ΗaapakoskiTorresKnezevic, Σαββίδης, Romanutti, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός.