Home ΑΡΧΕΙΟ EURO 2016 Η Ουαλία με ανατροπή έβγαλε εκτός το Βέλγιο

Η Ουαλία με ανατροπή έβγαλε εκτός το Βέλγιο

13528203_1172153846170793_7940699394639692541_o

Η γκολάρα του Ναϊνγκολάν στο 13ο λεπτό δεν ήταν αρκετή για το Βέλγιο αφού η Ουαλία πέτυχε μεγάλη ανατροπή (3-1) στη συνέχεια και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, εκεί όπου θα συναντήσει την Πορτογαλία.

Στο 13ο λεπτό ο Ναϊνγκολάν άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους. Στο 31′ ο Άσλεϊ Γουίλιαμς έφερε το ματς στα ίσα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 1-1.

Ένα δεκάλεπτο μετά την έναρξη του Β΄Ημιχρόνου ο Ρόμπσον-Κάνου σκόραρε και άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, βάζοντας μπροστά την Ουαλία. Ο θρίαμβος ολοκληρώθηκε στο 86′ με τον Βόουκς να κάνει το τελικό 3-1.

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσεϊ, Νιλ Τέιλορ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Γκάντερ, Λέντλεϊ (78′ Άντι Κινγκ), Τζο Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κάνου (80′ Βόουκς).

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Ντινάιερ, Ζορντάν Λουκακού (75′ Μέρτενς), Ναϊνγκολάν, Βιτσέλ, Ντε Μπράινε, Καράσκο (46′ Φελαϊνί), Αζάρ, Ρομελού Λουκακού (83′ Μπατσουγί).