Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ «Προπονητές»: Γαβριήλ Στογιανόφ

«Προπονητές»: Γαβριήλ Στογιανόφ

Ο Βούλγαρος τεχνικός, Γαβριήλ Στογιανόφ, βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας μας την αγωνιστική περίοδο 1976-1977 και την οδήγησε στο έβδομο πρωτάθλημα της ιστορία της.

Το καλοκαίρι του 1976 η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε την πορεία της στη σεζόν από τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, όπου αποκλείστηκε από τον ΠΑΟΚ με συνολικό σκορ 1-3. Επίσης, η πορεία στο κύπελλο Κύπρου σταμάτησε στο Β’ γύρο.

Τη χρονιά εκείνη η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε το πρωτάθλημα με 54 βαθμούς, τρεις μπροστά από τον ΑΠΟΕΛ. Για το «τριφύλλι» ήταν μια πολύ παραγωγική περίοδος αφού πέτυχε 88 γκολ και δέχθηκε μόνο 20 σε 30 αγώνες, στους οποίους μέτρησε 26 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Ο Στογιανόφ αποτέλεσε συνέχεια της επιτυχημένης παράδοσης που είχε η ΟΜΟΝΟΙΑ με τη Βουλγάρικη σχολή, προπονητών προσθέτοντας άλλο ένα τίτλο στην τροπαιοθήκη της ομάδας.