Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Εντός έδρας ήττα από την ΕΘΑ, παρά την προσπάθεια

Εντός έδρας ήττα από την ΕΘΑ, παρά την προσπάθεια

Η ΟΜΟΝΟΙΑ αν και το προσπάθησε αρκετά, δεν τα κατάφερε και δέχθηκε την εντός έδρας ήττα από την ΕΘΑ με 70-73, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής ΟΠΑΠ της Basket League.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από την ΚΟΚ:

Στις νίκες επέστρεψε η ΕΘΑ, παίρνοντας σημαντικό διπλό επί της Ομόνοιας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League στην CBF Arena. Η ομάδα της Έγκωμης επικράτησε με 73-70, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζέρεμι Σμιθ με 26 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Η Ομόνοια στο 9’ είχε διαφορά επτά πόντων (17-10), όμως η ομάδα της Έγκωμης με καλάθια των Σμιθ και Χάρις μείωσε την απόσταση στο ένα τρίποντο (17-14) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο 12′ η ΕΘΑ πέρασε μπροστά με 21-19, όμως οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Τρετιάκοβ επανάκτησαν το προβάδισμα (26-23) στο 14′. Μάλιστα, οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 39-31.

Μέχρι το 25΄η Ομόνοια κρατούσε τις αποστάσεις, με την ομάδα της Έγκωμης να φτιάχνει σερί επτά πόντων και μετέτρεψε το 47-41 με το οποίο έχανε, σε 48-47 υπέρ της. Οι τέσσερις βολές του Νίκολς έβαλαν εκ νέου μπροστά τους γηπεδούχους (51-48), αλλά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανήκε στην ΕΘΑ καθώς με δύο καλάθια από τον Σμιθ, έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ (51-52).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι συναρπαστικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ΕΘΑ έκανε ξεκίνημα με πέντε πόντους του Κίσουνλαλ (51-57), όμως οι «πράσινοι» στο 35’ βρέθηκαν ξανά μπροστά (60-57), αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί επτά πόντων πήραν εκ νέου το προβάδισμα (60-64) δυόμιση λεπτά πριν από το φινάλε.

Η ΕΘΑ είχε προβάδισμα έξι πόντων (64-70) και ενώ απόμεναν τριάντα δευτερόλεπτα, με την Ομόνοια να πλησιάσει με 68-70. Η ομάδα της Έγκωμης τελικά κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ και μετά από τέσσερις σερί ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, κερδίζοντας το πέμπτο ροζ φύλλο στην τρέχουσα σεζόν με τελικό σκορ 73-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 39-31, 51-52, 70-73