Home TOP NEWS Match Report: Μέτρια εμφάνιση, δεν σκοράραμε και ήρθε κι άλλη απώλεια εκτός...

Match Report: Μέτρια εμφάνιση, δεν σκοράραμε και ήρθε κι άλλη απώλεια εκτός προγράμματος

Σημαντική βαθμολογική απώλεια καταγράψαμε απόψε. Η αδυναμία μας να βρούμε γκολ, η έλλειψη επιλογών στην επίθεση, δεν μας επέτρεψαν να φύγουμε από το «Αμμόχωστος» με νίκη. Κάποιες καλές ευκαιρίες βρήκαμε στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο δεν μπορέσαμε να ασκήσουμε την πίεση που έπρεπε μπροστά στο αντίπαλο τέρμα.

Μπήκε καλύτερα στο γήπεδο η ΟΜΟΝΟΙΑ και ανέλαβε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Κρατήσαμε περισσότερο τη μπάλα, φάνηκε ότι θα ψάξει αντεπιθέσεις η ΑΕΖ. Ήρθαν νωρίς 1-2 φάσεις για την ΟΜΟΝΟΙΑ τις οποίες δεν αξιοποιήσαμε. Κοντά στο δεκάλεπτο η ΑΕΖ άρχισε να πατά καλύτερα στο γήπεδο και να κρατάει κάπως περισσότερο τη μπάλα.

Όσο περνούσε ο χρόνος η ΟΜΟΝΟΙΑ προσπαθούσε να βρει καλύτερο ρυθμό στο γήπεδο και να φτάνει πιο συχνά κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Έγινε απειλητική χάνοντας κάποιες μεγάλες ευκαιρίες.

Δεν βρίσκαμε γκολ και άρχισε να βγαίνει με περισσότερες απαιτήσεις μπροστά και η ΑΕΖ για να απειλήσει. Δεν κινδυνέψαμε παρά μόνο μία φορά όμως πρέπει να βρούμε γκολ στο δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΖ ανέβηκε πιο ψηλά για να πιέσει και μας ανάγκασε στο ξεκίνημα σε κάποια λάθη. Δεν μπορούσαμε να φτιάξουμε φάσεις μπροστά στο αντίπαλο τέρμα ενώ έδειχναν και οι γηπεδούχοι επικίνδυνοι όποτε έβγαιναν μπροστά.

Τα λεπτά κυλούσαν και τίποτα δεν έδειχνε να αλλάζει. Τελικά το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Η διαφορά από την κορυφή αυξήθηκε και περιμένουμε να δούμε που θα μας βρει το τέλος της αγωνιστικής.

Απευθείας ένα φάουλ εκτέλεσε ο Μπέζους από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα έφυγε έξω. Στο 6ο λεπτό αυτή η φάση.

Στο 7ο λεπτό ο Μπέζους έδωσε στον Λοΐζου αριστερά, αυτός πέρασε στον Χάμπο έξω από την περιοχή, έκανε με μία το σουτ με δύναμη πάνω στον Μιλοσάβλιεβιτς.

Στο 19ο λεπτό ο Σλόγκαρ έκανε μακρινό σουτ με δύναμη το οποίο έφυγε έξω.

Πολύ καλή προσπάθεια έκανε ο Λοΐζου στο 20ο λεπτό, μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση όμως μπροστά στο τέρμα παραπάτησε και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την καλή προϋπόθεση που δημιούργησε.

Στο 21ο λεπτό ο Μπέζους έκανε άστοχο σουτ από μακριά.

Τεράστια ευκαιρία χάθηκε στο 26ο λεπτό όταν ο Χάμπος έδωσε κάθετα στον Λοΐζου που μπήκε από πλάγια στη περιοχή, έκανε σουτ το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας, ήρθε από πίσω ο Σίμιτς ο οποίος επέλεξε να κάνει γύρισμα αντί να τελειώσει και έδιωξε η άμυνα.

Στο 27ο λεπτο ο Λανγκ έχασε απίστευτη εύκαιρία με κεφαλιά μπροστά στα άδειο τέρμα ύστερα από κόρνερ του Μπέζους.

Στο 36ο λεπτό ο Λοΐζου πήρε πάσα από τον Μπέζους, έκλεινε προς τον κεντρικό διάδρομο, έκανε σουτ το οποίο έφυγε έξω.

Ένα γυριστό σουτ μπροστά στη περιοχή μας κατέληξε με αναπηδήσει στα χέρια του Φαμπιάνο.

Ο Χάμπος έκανε ένα σουτ έξω από τη περιοχή το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας.

Το σουτ του Σίμιτς στην τελευταία φάση του ημιχρόνου πέρασε ψηλά.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για την ΑΕΖ στο 49ο λεπτό όταν ο Σαρφό σέντραρε χαμηλά, η μπάλα πέρασε μπροστά στο τέρμα του Φαμπιάνο, με τον Σιφναίο να προσπαθεί για την προβολή όμως να μην προλαβαίνει.

Στο 60ο λεπτο ο Κούσουλος πήρε πάσα στη περιοχή από δεξιά, ήταν στη περιοχή, έκανε γύρισμα το οποίο έδιωξε ο τερματοφύλακας και η άμυνα της ΑΕΖ απομάκρυνε.

Στο 63′ ο Μπέζους εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ άστοχα.

Ο Σλόγκαρ έκανε στο 64′ σουτ έξω από την περιοχή μας το οποίο έφυγε κόρνερ αφού κοντραρε στο πόδι του Μάθιους.

Φράνσον και Ψάλτης μπήκαν στη θέση των Χαραλάμπους και Μάθιους στο 65ο λεπτό.

Στο 71ο λεπτό ο Αμού μπήκε στο γήπεδο στη θέση του Λοΐζου.

Στο 73ο λεπτό ο Αμού εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ άστοχα.

Σουτ του Ρουίζ στο 74ο λεπτό, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στο 77ο λεπτό ο Κλε έκανε σουτ έξω από την περιοχή το οποίο έφυγε λίγο άουτ πάνω από την εστία μας.

Στο 80ο λεπτό ο Λέτσιακς μπήκε στη θέση του Παναγιώτου.

Στο 89ο λεπτό ο Αμού έδωσε πάσα στο ύψος του πέναλτι για τον Μπέζους που πλάσαρε άουτ