Home ΚΥΠΡΟΣ Ο απολογισμός της πρεμιέρας

Ο απολογισμός της πρεμιέρας

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίστηκε την Κυριακή η δράση του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας περιόδου 2014 – 2015.

Η αυλαία άνοιξε το Σάββατο με δύο αγώνες και ο απολογισμός της θα ολοκληρωθεί στις 24 Σεπτεμβρίου με τις αναμετρήσεις ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση και Οθέλλος -ΟΜΟΝΟΙΑ.

Στους τέσσερις πρώτους αγώνες της χρονιάς ο απολογισμός κατέγραψε 14 συνολικά τέρματα και είναι χαρακτηριστικό ότι απουσίαζε το σημείο της ισοπαλίας.

Στα αξιοσημείωτα επίσης το γεγονός ότι από τους γηπεδούχους μόνο ο Εθνικός Άχνας πανηγύρισε νικηφόρο αποτέλεσμα.

Απόλυτη ισορροπία αφού επτά τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων και επτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Χρονικά το πρώτο τέρμα της φετινής χρονιάς πέτυχε ο Μοράν, που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Ερμή Αραδίππου στο Μακάρειο Στάδιο.

Από δύο τέρματα πέτυχαν Κολαούτι και Τομάς στο εντυπωσιακό 5-2 της ΑΕΚ στο Τσίρειο επί του Απόλλωνα.