Home ΚΥΠΡΟΣ Νίκη της ΑΕΛ επί της Ανόρθωσης (video)

Νίκη της ΑΕΛ επί της Ανόρθωσης (video)

Νικήτρια στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής βγήκε η ΑΕΛ που επιβλήθηκε με 4-1 της Ανόρθωσης στο Τσίρειο στάδιο και ανέβηκε στην 3η θέση, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στην 9η θέση με δύο νίκες σε έξι αγώνες. Η Λεμεσιανή ομάδα άνοιξε το σκορ στη μισή ώρα παιχνιδιού με τέρμα του Ντανιελζίνιο, που ήταν και το μοναδικό στο πρώτο ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47′ η ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Γκιγκίεβιτς. Για την Ανόρθωση μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Ιακοβένκο στο 56ο λεπτό, με την ΑΕΛ να παίρνει και πάλι αέρα δύο τερμάτων δέκα λεπτά αργότερα, με τον Εντμάρ που σκόραρε με σουτ εκτός περιοχής στο 66ο λεπτό. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Ανδρέας Σταύρου με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα.