Home ΚΥΠΡΟΣ Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του Ερμή με 4-0 (video)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του Ερμή με 4-0 (video)

d3a65b02d017ec1fd63f2a2de2df6b64_w639_h432_sc
Σημαντική εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του Ερμή και συγκατοίκηση με την Ομόνοια στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, η ΑΕΚ νίκησε στο Δασάκι της Άχνας με 4-0 τον Ερμή και ανέβηκε στους 28 βαθμούς, αφήνοντας στους 26 βαθμούς το σημερινό αντίπαλο της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Χόρχε Μοντέιρο. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός, στην επιστροφή του στο Κυπριακό Πρωτάθλημα, σκόραρε στο 11’ και στο 34’ δίνοντας από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 11ο λεπτό ο Μοντέιρο σκόραρε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και στο 34ο λεπτό με πλασέ μετά από γρήγορη αντεπίθεση.

Ο Βάντερ στο 70ο λεπτό με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ για να ακολουθήσει και τέταρτο τέρμα με πλασέ του Λαρένα στο 73ο λεπτό.

Ο Ερμής αγωνίστηκε από το 75ο λεπτό με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω τραυματισμού του Ταραλίδη και ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές της ομάδας της Αραδίππου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Βασίλης Δημητρίου.

πηγή: cfa / video: sigmalive