Home ΚΥΠΡΟΣ Ήττα στο πρώτο φιλικό με Λουξεμβούργο η Εθνική U17

Ήττα στο πρώτο φιλικό με Λουξεμβούργο η Εθνική U17

U17-VsOmonoiaAradippou (15)

Την ήττα με 2-1 από την Εθνική Λουξεμβούργου γνώρισε η Εθνική ομάδα Παίδων U17 της Κύπρου σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Κοινοτικό Στάδιο Ορμήδειας. Στο 3ο λεπτό η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Βίνσεντ. Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι νεαροί διεθνείς μας ανέλαβαν την πρωτοβουλία και κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης και στο 45′ ο Παντελής Παντελή με απευθείας φάουλ σημάδεψε το δοκάρι. Ο Γιάννης Βασιλειάδης με πέναλτι ισοφάρισε στο 70ο λεπτό για την Κύπρο με την ομάδα του Λουξεμβούργου να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο 78′.

Ο Μιχάλης Κλάρκ ήταν στην αποστολή της Εθνική μας ομάδας όμως δεν πήρε χρόνο συμμετοχής κάτι που αναμένεται να γίνει την Πέμπτη στο δεύτερο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων. Ο “επαναληπτικός” θα διεξαχθεί στο ΓΣΖ και θα αρχίσει στις 14:30. Οι αγώνες εντάσσονται στο πλαίσιο της προσπάθειας για τη δημιουργία της νέας ομάδας που θα λάβει μέρος στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 της UEFA.