Home ΚΥΠΡΟΣ Νίκες για τους γηπεδούχους

Νίκες για τους γηπεδούχους

ermis-apollwn

Πρεμιέρα στη Β’ φάση του Πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας με δύο αναμετρήσεις για τον πρώτο όμιλο είχαμε σήμερα. Ερμής και Αποέλ κέρδισαν με το ίδιο σκορ, 1-0, Απόλλωνα και Ανόρθωση αντίστοιχα, κάτι που επιφέρει αλλαγή στην κορυφή. Στην 1η θέση πέρασε το Αποέλ που έφτασε τους 49 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας μετά την ήττα στο “Αμμόχωστος” έμεινε στους 48 βαθμούς και έπεσε στη 2η θέση.

Στο ΓΣΠ το Αποέλ επιβλήθηκε με 1-0 της Ανόρθωσης, ανοίγοντας το σκορ στο 33ο λεπτό με το Ρίσε. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ομάδα της Αμμοχώστου μετά την αποβολή του Μαϊσουράντζε στο 81ο λεπτό.

Ο πρωτοπόρος μέχρι πριν την έναρξη της 23ης αγωνιστικής, Απόλλωνας, έμεινε άσφαιρος στο στάδιο Αμμόχωστος, όχι όμως ο γηπεδούχος Ερμής που σκόραρε με τον Ονίλο στο 72ο λεπτό, γκολ που έκρινε τον αγώνα. Νίκη με 1-0 για τον Ερμή που έπιασε την Ανόρθωση στους 38 βαθμούς.