Home SPORTS NEWS Τρία στα τρία για τις Κυπριακές ομάδες – Όλα τα αποτελέσματα του...

Τρία στα τρία για τις Κυπριακές ομάδες – Όλα τα αποτελέσματα του Β’ προκριματικού γύρου

Τρία στα τρία έκαναν οι Κυπριακές ομάδες στα πρώτα ματς του Β’ προκριματικού γύρου στο Γιουρόπα Λιγκ. “Διπλό” σε Λουξεμβούργο και Ιρλανδία πέτυχαν ΑΕΛ και ΑΕΚ αντίστοιχα, με το ίδιο σκορ (1-0) και πήραν προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στην Κύπρο σε μια βδομάδα. Με το ενάμισι πόδι στον επόμενο γύρο ο Απόλλωνας, που κέρδισε άνετα με 3-0 την αντίπαλο του. Διαβάστε πιο κάτω αναλυτικά τι έγινε στα τρία αυτά παιχνίδια, όπως και σε όλα τα υπόλοιπα.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, από τις Κυπριακές ομάδες, που διεξήχθη, ο Απόλλωνας έριξε “3άρα” στην Ζάρια από τη Μολδαβία. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Σκέμπρι άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το 28′, όταν σκόραρε ο Ζοάο Πέδρο με σουτ εντός της περιοχής.

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης και για την ΑΕΛ, που κέρδισε την Πρόγκρες μέσα στο Λουξεμβούργου, με 1-0. Ο Αρουαμπαρένα στο 66ο λεπτό σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Δραπέτευσε από το Κορκ της Ιρλανδίας η ΑΕΚ, κόντρα στην ομώνυμη τοπική ομάδα. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 1-0, με το τέρμα του Τρουγιόλς στο 70ο λεπτό, σκοράροντας με σουτ μέσα από την περιοχή.