Home ΚΥΠΡΟΣ Ζωντανή στη μάχη της παραμονής η ΕΝΠ

Ζωντανή στη μάχη της παραμονής η ΕΝΠ

Η Ένωση πήρε σημαντικό τρίποντο με νίκη 2-1 κόντρα στην Πάφο στην έδρα της, έφτασε τους 32 βαθμούς και έπιασε τον Ερμή. Παραμένει στους 48 η Πάφος και την κορυφή του ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Κυριάκου στο 24΄μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλακάρι.

Η Ένωση έφτασε στην ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 33΄. Ο Μαρκόφσκι μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Ρούτκο, αυτό απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα κτύπησε στον Κβιντά και κατέληξε στα δίκτυα.

Στο 41΄ Πάφος έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Βλακάρι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκαζέφκσι, όμως το σουτ του σταμάτησε στον κίπερ των γηπεδούχων.

Β΄ημίχρονο:

Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του Β΄ημιχρόνου, ο Ρούτκο υπέπεσε σε λάθος αφού δεν έκανε καλό κοντρόλ σε πάσα που δέχτηκε από την άμυνα, ο γρήγορος Θεοδώρου πρόλαβε, έκλεψε μπάλα και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.

Η Πάφος απείλησε με την κεφαλιά του Πάνιτς στο 54΄και το δυνατό σουτ του Παντσεόν στο 73΄χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.