Home MUNDIAL 2018 Νίκησε την Ισλανδία και μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης η Νιγηρία

Νίκησε την Ισλανδία και μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης η Νιγηρία

Όλα ανοικτά παρέμειναν στην υπόθεση κατάληψης της 2ης θέσης στον 4ο όμιλο του Μουντιάλ μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής. Η Νιγηρία μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης, νικώντας με 2-0 την Ισλανδία, που παρά την ήττα βρίσκεται πάνω από την 4η στη βαθμολογία Αργεντινή. Με δύο γκολ του Αχμέντ Μούσα σε 49ο και 75ο λεπτό ήρθε το “τρίποντο” για τους “πράσινους αετούς”, που στο φινάλε του ομίλου αντιμετωπίζουν την “αλμπισελέστε”, η οποία καλείται να ξεπεράσει το σοκ που υπέστη με την Κροατία.

Όσον αφορά το σημερινό αγώνα, η Ισλανδία κυνήγησε το γκολ στο πρώτο μέρος, φτιάχνοντας κάποιες φάσεις στο αντίπαλο τέρμα, σε αντίθεση με την αντίπαλο της που είχε κυρίως παθητικό ρόλο στο ματς. Στην επανάληψη όλα άλλαξαν, με τους Αφρικανούς να ανεβάζουν ρυθμούς και να φτάνουν στη νίκη, δημιουργώντας μάλιστα φάσεις για περισσότερα τέρματα. Να σημειωθεί πως στο 83′ οι ηττημένοι έχασαν πέναλτι, που δόθηκε με τη βοήθεια του VAR.