Home MUNDIAL 2018 Τρομερός Μπαπέ και η Γαλλία στους “8”

Τρομερός Μπαπέ και η Γαλλία στους “8”

Ματσάρα διεξήχθη μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας, με τους πρώτους να μην έχουν λύσεις στο ταλέντο που ακούει στο όνομα Κίλιαν Μπαπέ, χάνοντας φυσιολογικά με 4-3. Το παιχνίδι ήταν πραγματικά απολαυστικό, με την Αργεντινή μάλιστα να γυρίζει το ματς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο προδόθηκε από τις αμυντικές τις αδυναμίες, με τους Γάλλους να κάνουν άνω κάτω την άμυνα του αντιπάλου στις αντεπιθέσεις.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι του Γκριεζμάν, που κέρδισε παλικαρίσια ο Μπαπέ, στο 13′, με τον καλύτερο παίκτη της Αργεντινής, Ντι Μαρία, να ισοφαρίζει με φωτοβολίδα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου(41′). Η “Αλμπισελέστε” μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο μετά την ισοφάριση και κατάφερε να προηγηθεί με τυχερό γκολ του Mercado μόλις στο 48′. Ωστόσο, οι “Τρικολόρ” πήραν τα ινία του αγώνα, ισοφάρισαν με πραγματικά απίστευτο γκολ του Παβάρτ στο 57′, με τον Κίλιαν Μπαπέ να σκοράρει 2 γκολ σε διάστημα 4 (!) λεπτών από το 64′ μέχρι το 68′, και να δίνει γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Η Αργεντινή κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά του Αγκουέρο, μετά από σέντρα του Μέσι, στο 92′.

Η Γαλλία θα παίξει με το νικητή του ζευγαριού Ουρουγουάη-Πορτογαλία.