Home MUNDIAL 2018 Η Κροατία νίκησε την Αγγλία στην παράταση και την έβγαλε εκτός διεκδίκησης...

Η Κροατία νίκησε την Αγγλία στην παράταση και την έβγαλε εκτός διεκδίκησης του τροπαίου

“It’ coming home” είναι το σύνθημα που κυριάρχησε κατά τη διάρκεια του μουντιάλ στη Ρωσία, όμως ήρθε η ώρα να σταματήσει να ακούγεται από τους Άγγλους. Η Κροατία νίκησε στην παράταση με 2-1 τα “λιοντάρια”, που έμειναν εκτός διεκδικήσεις του τροπαίου. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξαν οι Άγγλοι μόλις στο 5ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριπιέρ. Η απάντηση από την Κροατία ήρθε στο 68′, με τον Πέρισιτς να ισοφαρίζει με κοντινή προβολή.

Αφού δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του 90λέπτου, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί, και πιο συγκεκριμένα στο 109′, ο Μάντζουκιτς εκμεταλλεύτηκε μια ασυνεννοησία στην άμυνα των “λιονταριών” και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Παράλληλα, αυτό το γκολ οδήγησε την Κροατία για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα έχει απέναντι της τη Γαλλία. Για την Αγγλία η πορεία συνεχίζεται στον μικρό τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο για την 3η θέση.