Home MUNDIAL 2018 Νίκησε τη Ρωσία στα πέναλτι και συμπλήρωσε το καρέ η Κροατία

Νίκησε τη Ρωσία στα πέναλτι και συμπλήρωσε το καρέ η Κροατία

Συμπληρώθηκε το καρέ του Μουντιάλ, με την Κροατία να παίρνει την πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στη Ρωσία. Οι οικοδεσπότες βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής από τα ημιτελικά, όμως ο Μόντριτς και η παρέα του ήταν αυτοί που πέρασαν στους “4” της διοργάνωσης. Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια τελείωσε 1-1, ενώ στην παράταση κάθε ομάδα πέτυχε από ένα γκολ και έτσι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Κροάτες ήταν πιο εύστοχοι και νίκησαν με 4-3.

Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό με γκολάρα του Τσερίσεφ, όμως στο 40′ ο Κράμαριτς έφερε το ματς στα ίσα. Στο 101′ ο Βίντα έβαλε μπροστά στο σκορ την Κροατία, αλλά ο Μάριο Φερνάντες ισοφάρισε στο 115′ σε 2-2. Στη διαδικασία των πέναλτι η Κροατία πέρασε με το καλημέρα μπροστά, αφού στην πρώτη εκτέλεση υπήρξε απόκρουση, ενώ στο τελευταίο κτύπημα ήταν πάλι ο Ράκιτιτς, ασφαλώς που ευστόχησε. Τώρα η Κροατία θα βρει μπροστά της την Αγγλία, που νωρίτερα είχε αφήσει εκτός τη Σουηδία.