Home ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ Πολύ πίσω…

Πολύ πίσω…

2000
Στιγμιότυπα από αναμέτρηση ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΟΜΟΝΟΙΑ την περίοδο 2000-01 με αποτέλεσμα 1-1

Έπρεπε να πάμε πολύ πίσω για να βρούμε πότε ήταν η τελευταία φορά που η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την ΟΜΟΝΟΙΑ σε αγώνα Πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι έχουν να πάρουν “τρίποντο” επί της ομάδας μας από το 1996. Συγκεκριμένα, στην πρεμιέρα τότε του μαραθωνίου, είχαν πάρει τη νίκη στη δικαστική με 0-2, αφού το παιχνίδι είχε διακοπεί στο 89ο λεπτό και ενώ προηγούνταν με 2-3. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Σαλαμίνας επί του “τριφυλλιού” ήταν την αγωνιστική περίοδο 1994-95 με 1-0.

Όσο συχνά κερδίζει η Νέα Σαλαμίνα, άλλο τόσο παίρνει και ισοπαλία. Από την περίοδο 1994-95 πέραν των δύο νικών για τη Νέα Σαλαμίνα, τέσσερις αγώνες έληξαν ισόπαλοι, ενώ στις υπόλοιπες αναμετρήσεις νικήτρια ήταν η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ελπίζουμε στον αγώνα της Κυριακής η ομάδα μας να δώσει συνέχεια στην παράδοση που την βρίσκει να κερδίζει!

*Τονίζουμε πως αναφερόμαστε σε αγώνες Πρωταθλήματος.