Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Με Τόνι η… επιβλητικότερη (pics)

Με Τόνι η… επιβλητικότερη (pics)

axna-omo-2004

Με εξαιρετική εμφάνιση και επιβλητική νίκη συνοδεύτηκε η αποστολή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στο Δασάκι, την 15η Φεβρουαρίου το 2004. Οι πράσινοι του Τόνι Σαβέβσκι νίκησαν με 3-0 τον Εθνικό και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη νίκη της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στο Δασάκι, τα τελευταία χρόνια.

AXNA
01 Κότσιτς, 03 Λάμπρου, 05 Κακογιάννης, 06 Ράτζα, 07 Πουρσαϊτίδης, 10 Πογιατζής, 11 Τζούρεφ, 15 Σίμοφ, 17 Χρ. Πασιαλής, (08 Βοσκανιάν 75’), 19 Ζένιου, 21 Χρυσάφης, (23 Κέκιτς 75’).

OMONOIA
23 Γιαλλούρης, 02 Θεοδότου, 21 Ν. Γεωργίου, 03 Ιωακείμ, 24 Μ. Νικολάου, 08 Χ. Νικολάου, 06 Χάμπερ, (22 Μ. Π. Νικολάου 88’), 33 Χαραλάμπους, 10 Μιχαήλοβιτς, (07 Στεπάνοβιτς 64’), 10 Κόσλεϊ, 30 Αλωνεύτης, (05 Κορολόφσκι 85’).

Το φιλμ του αγώνα
2’ Κοντινό σουτ του Κόσλεϊ διπλή απόκρουση Κότσιτς σε κόρνερ.
3’ Κεφαλιά του Ιωακείμ, εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ του Κότσιτς.
4’ Σέντρα Πασιαλή, κεφαλιά του Πουρσαϊτίδη και απόκρουση Γιαλλούρη.
12’ Σέντρα Τζούρεφ, κεφαλιά Ράντζα, απόκρουση Γιαλλούρη.
29’ Σουτ Χρυσάφη έξω από την περιοχή και εντυπωσιακή απόκρουση του Γιαλλούρη.
30’ Πάσα Μιχαήλοβιτς στον Κόσλεϊ, αυτό κάνει το πλασέ, η μπάλα κτυπά στο δοκάρι και ο Αλωνεύτης την σπρώχνει στα δίκτυα από την γραμμή του τέρματος (0-1)
34’ Σουτ του Ν. Γεωργίου μέσα από την περιοχή, απόκρουση του Κότσιτς.
36’ Γυριστό σουτ του Χρυσάφη, απόκρουση του Γιαλλούρη σε κόρνερ.
54’ Ο Πουρσαϊτίδης από πάσα του Ράντζα φεύγει μόνος, όμως κάνει το πλασέ έξω.
62’ Σέντρα του Χάμπερ, κεφαλιά του Μιχαήλοβιτς στο δοκάρι.
79’ Ο Αλωνεύτης μπαίνει στην περιοχή, πέφτει κάτω από μαρκάρισμα του Κακογιάννη, και ο κ. Θεοδότου σφυρίζει το πέναλτι. Eκτελεί ο Κόσλεϊ και γράφει 0-2.
84’ Ο Κόσλεϊ από τα αριστερά δίνει έτοιμο γκολ στον Στεπάνοβιτς, που μόνος πλασάρει τον Κότσιτς για να πετύχει το τελικό 0-3.

AXNA
Σλόμποταν Βουτσέκοβιτς
«Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μου ήταν καλύτερη και βρήκαμε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά δεχθήκαμε ένα γκολ από λάθη μας. Στο β’ ημίχρονο ξεκινήσαμε πολύ δυνατά, είχαμε μια κλασική ευκαιρία με τον Πουρσαϊτίδη και μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Όταν έγινε το 0-2 με το πέναλτι, που πιστεύω ότι ήταν, εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Δεν είμαι στεναχωρημένος, γιατί χάσαμε αφού παίξαμε καλό ποδόσφαιρο. Στην συνέχεια θα πάμε καλύτερα».

OMONOIA
Τόνι Σαβέβσκι
«Πρώτα θα ήθελα να ευχαριστήσω και να συγχαρώ τον κόσμο μας που ήρθε στο Δασάκι παρά το κρύο και το ότι ο αγώνας μεταδιδόταν ζωντανά από την τηλεόραση και μας συμπαραστάθηκε, και ήταν ο 12ος παίκτης. Κερδίσαμε δίκαια μέσα σε μια καυτή έδρα και περάσαμε από το Δασάκι σαν πρωταθλητές, ικανοποιώντας και τον κόσμο μας. Στο β’ ημίχρονο, στα πρώτα δέκα λεπτά ξεκινήσαμε μουδιασμένα, στη συνέχεια παίξαμε σαν πρωταθλητές και δείξαμε ότι μπορούμε να κατακτήσουμε ξανά τον τίτλο. Μας περιμένουν δύσκολα παιχνίδια».