Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Αποκλείστηκε η Δόξα (όλα τα αποτελέσματα-video)

Αποκλείστηκε η Δόξα (όλα τα αποτελέσματα-video)

Εκτός συνέχειας του Κυπέλλου έμεινε ο επόμενος αντίπαλος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στο πρωτάθλημα. Η Δόξα έπεσε θύμα έκπληξης, αφού έχασε με 1-0 από την Αναγέννηση Δερύνειας.

Ξεκίνησε σήμερα νωρίς το απόγευμα η πρώτη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola Α’, Β’ Κατηγορίας περιόδου 2012 / 2013.

Η Αναγέννηση Δερύνειας απέκλεισε εκτός έδρας τη Δόξα Κατωκοπιάς με 1-0 και προκρίθηκε στους δεκαέξι της διοργάνωσης.

Εισιτήριο πρόκρισης εξασφάλισαν επίσης Αποέλ, Απόλλωνας, Εθνικός Άχνας, Ένωση Νέων Παραλιμνίου, Αλκή, Ολυμπιακός, Ανόρθωση, ΑΕΚ και  Νέα Σαλαμίνα.

Συνοπτικά τα σημερινά τελικά αποτελέσματα:
Αλκή-Ακρίτας Χλώρακας 6-0
Οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 1-0, πέτυχαν τα τέρματα τους με τους Μπακάλ (2), Τσίριλο (2) και Καφού (2).

Εθνικός Άσσιας-ΕΝ Παραλιμνίου 0-4
Πρόκριση της Ένωσης με τέρματα που πέτυχαν οι Οκοτούβα (15′, 72′), Ντα Κόστα (43′ πεν.) και Κριλιάνοβιτς (83′).

ΑΕΖ Ζακακίου-Ολυμπιακός 0-2
Οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν την πρόκριση με τέρματα που σημείωσε ο Μάρκος Μιχαήλ στο ξεκίνημα του αγώνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης.

ΑΕΚ Κουκλιών-Εθνικός Άχνας 2-3  (μετά από ημίωρη παράταση)
Πάντος 42′, Σολωμού (82′) / Πέντα (57′), Παϊσάο (88′) και ο Σίμοφ στις καθυστερήσεις της παράτασης

Ονήσιλλος Σωτήρας-Ανόρθωση 0-2
Και τα δύο τέρματα της Ανόρθωσης πέτυχε ο Ζούλα (12′, 46′)

Δόξα Κατωκοπιάς-Αναγέννηση Δερύνειας 0-1
Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα πέτυχε με την έναρξη του αγώνα ο Φέλιξ

Οθέλλος Αθηένου-Νέα Σαλαμίνα 1-2
Τα τέρματα της φιλοξενούμενης ομάδας πέτυχαν οι Μορέϊρα (49′) και Λαμπρόπουλος (62′)

Ομόνοια Αραδίππου – ΑΕΚ 0-3
Τα τέρματα της ΑΕΚ στην πρόκριση της Αραδίππου πέτυχε ο Ντάεμεν (47′, 82′, 90′)

Απόλλωνας – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς 5-0
Σκόραραν οι Γκαρσία, Μαρκόφσκι, Ντάντι, Θεοδωρίδης (2). Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν με 4-0.

Αποέλ- Χαλκάνορας 8-1

Η πρώτη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola θα συνεχιστεί την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου με τον αγώνα του Άρη με την ΑΕΠ και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου με τον αγώνα της Αγίας Νάπας με το Ν&Σ Ερήμης.
Σε αυτή τη φάση του Κυπέλλου δεν συμμετέχουν η Ομόνοια και η ΑΕΛ που αγωνίστηκαν στον περσινό τελικό καθώς και ο Ερμής Αραδίππου και η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας, που αναδείχτηκαν ομάδες fair play σε Α’ και Β’ Κατηγορία αντίστοιχα για την αγωνιστική περίοδο 2011-12.

szólj hozzá: Onisilos-Anorthosis 0-2