Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Νίκες για Ανόρθωση, ΑΕΚ και ΑΕΠ (videos)

Νίκες για Ανόρθωση, ΑΕΚ και ΑΕΠ (videos)

awp

Η Ανόρθωση νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό μέσα στο ΓΣΠ και με την έκτη της νίκη στο Πρωτάθλημα, έκανε τους βαθμούς της 19, παραμένοντας αήττητη.

Ο Ρικάρντο Λαβόρδε με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Ιντζάκι άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση στο 24′.

Ο Πιέρος Σωτηρίου με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 33′ για τον Ολυμπιακό.

Ο Γιαν Ρέζεκ με το 6ο του γκολ στο Πρωτάθλημα και το 5ο συνεχόμενο έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση στο 50ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 σε χρόνους καθυστερήσεων ο Εβάντρο Ρονκάτο.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε την 3η του ήττα στο Πρωτάθλημα και έμεινε στην 9η θέση με 5 βαθμούς. Να θυμίσουμε πως οι Μαυροπράσινοι άρχισαν το Πρωτάθλημα με -3 βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάπσα, Πολυκάρπου (59′ Ενρίκε), Μέρσιο, Νικολάου, Ντε Πίνα, Κάστρο, Τσιντί, Ντα Κόστα, Ντουάρτε (90′ Πελαγίας), Σωτηρίου, Μαρτίνες (74′ Σταμπόλιεφ).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:Βαλβέρδε, Άντιτς, Κόλιν, Σιέλης, Αλέξα, Σκοπελίτης, Λαμπάν (46′ Οχαγιόν), Λαβόρδε, Σπαντάτζιο (62′ Οκκάς), Ιτζάκι, Ρέζεκ (72′ Ρονκάτο).

Εθνικός-ΑΕΚ 0-1

Νέα νίκη με μηδέν παθητικό και παραμονή στην πρώτη θέση της βαθμολογίας για την ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας νίκησε με 1-0 τον Εθνικό μέσα στο Δασάκι και ανέβηκε στους 19 βαθμούς, όσους έχει και το ΑΠΟΕΛ.

Ο Αντούν Πάλιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε το γκολ που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 75′ ο Γκρέγκορ Φαν Ντάικ εκτέλεσε πέναλτι, στέλοντας την μπάλα στο δοκάρι του Σαρλίγια.

Για άλλο ένα παιχνίδι, το έβδομο στο Πρωτάθλημα, η ΑΕΚ δεν δέχεται γκολ και διαθέτει την καλύτερη άμυνα. Η σημερινή ήταν η έκτη νίκη για την ομάδα της Λάρνακας.

Χωρίς νίκη στο Πρωτάθλημα παραμένει ο Εθνικός Άχνας αφού σε σύνολο επτά αγώνων πήρε τρεις βαθμούς με ισάριθμες ισοπαλίες.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Σαρλίγια, Ηλία, Σίμοφ, Αραμπατζής, Άλισον, Οσενί, Ολιβέιρα (89′ Πιτταράς), Πέντα (73′ Μασίνουα), Πογιατζής (58′ Βαττής), Αουρέλιο, Παϊσάο,
ΑΕΚ: Χαϊμόφ, Ντε Κλερ, Δημητρίου, Καταλά, Μουρίγιο, Μαραγκος, Φαν Ντάικ, Πάλιτς (68′ Πάλιτς), Ντα Σίλβα, Μάτσι (77′ Παύλου)) , Πιντάδο (85′ Σεράν Πόλο)

Αλκή-ΑΕΠ 0-2

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για την Αθλητική Ένωση Πάφος μέσα στην έδρα της Αλκή.
Η ΑΕΠ επικράτησε με 2-0 του αντιπάλου της και ανέβηκε στους 5 βαθμούς, παίρνοντας σημαντικές ανάσες.

Να θυμίσουμε πως η ομάδα της Πάφου ξεκίνησε το Πρωτάθλημα με -6 βαθμούς. Ο μέχρι τώρα απολογισμός της , καταγράφει τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.
Ο Αγκουινάλντο πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της ομάδας του. Ο επιθετικός της Παφιακής ομάδας σκόραρε στο 16′ και στο 53′.

Στους 4 βαθμούς έμεινε η Αλκή με απολογισμό μια νίκη, μια ισοπαλία και πέντε ήττες.

ΑΛΚΗ: Γιωργαλλίδης, Γκαμπιλόντο, Γκλιγκόροφ,  Οχένε (53′ Βασκονσέλος), Χιντάλγκο, Άσπας, Κασέκε, Φούσκο,  Μπακάλ, Σίτνεϊ (46′ Καφού), Κόντε.

ΑΕΠ: Ρέινα, Μελισσάς, Ιωάννου, Σάββα, Κοιλιάρας, Ταλ,   Γαρπόζης (87′ Δημοσθένους), Πετκάκης (90′ Σάουλο), Μπαλού, Σίλας, Αγκουινάλντο (85′ Σερτζιάο).