Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΟΜΟΝΟΙΑ – Αποέλ 0-0

ΟΜΟΝΟΙΑ – Αποέλ 0-0

ns019760

Άξιζε το τρίποντο η ΟΜΟΝΟΙΑ αλλά δεν τα κατάφερε να νικήσει το Αποέλ. Σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλο της η ομάδα μας, θα πρέπει να νιώθει αδικημένη από το τελικό σκορ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 0-0
93′ Και ο Άλβες κάνει τη χειρότερη δυνατή επιλογή αφού έκανε φοβερό σλάλομ και έκανε απελπιστικά άστοχο σουτ αντί να πασάρει!
93′ Ο Σκαραμοτσίνο μόνος αριστερά κάνει ένα απελπιστικά άστοχο σουτ ενώ είχε άλλους δύο παίχτες ως επιλογή!
92′ Ο ΆΛβες μέσα στη περιοχή δεν μπορεί να ελέγξει!
91′ Χαμηλό συρτό σουτ του Σπούγκιν, άουτ
91′ Άλλη μια οργανωμένη προσπάθεια για την ΟΜΟΝΟΙΑ χωρίς ολοκλήρωση
90΄4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος
89′ Ο Σοάρες προλαβαίνει τον Αλωνεύτη που έφευγε μπροστά
87′ Μακρινό δυνατό σουτ του Χριστοφή, αποκρούει ασταθώς ο Πάρντο και ο Εφραίμ δεν μπορεί στην επαναφορά!
87′ Κοιτάζουν και την άμυνα τους οι της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που επιλέγουν διωξήματα αντί παίξιμο κάτω χαμηλά
86′ Έχουν ανοίξει πολύ οι δύο ομάδες
85′ Νέο κόρνερ για την ΟΜΟΝΟΙΑ που πιέζει όπως και ο κόσμος της
84′ 5ο κόρνερ για ΟΜΟΝΟΙΑ
84′ Σουτ του Μπούντιμιρ, άουτ
82′ Ο Σοάρες από την άμυνα βγάζει δεξιά τον ΧΧριστοφή που χάνει ευκαιρία για ιδανική αντεπίθεση!
81′ Στη γραμμή ο Πάρντο αποκρούει μετά το φάουλ του Μαργκάσα και το άγγιγμα του Παβίσεβιτς!!
81′ Από δεξιά το φάουλ. Ο Μαργκάσα στη μπάλα
80′ Δοκιμάζει για τη διείσδειση ο Χριστοφή, τον σταματάει αντικανονικά ο Ζουέλα
Κίτρινη: Ζουέλα
78′ Αλλαγή: Άλβες αντί Φρέντι
77′ Ο Αλωνεύτης στην εκτέλεση. Άστοχος και έξω!
76′ Φάουλ για το αποελ πάνω στη γραμμή της περιοχής. Πολύ επικίνδυνο σημείο
Κίτρινη: Αλαμπί
74′ Αλλαγή: Σολάρι στη θέση του Ατόρνο
73′ Συνεχίζει με 10 προσωρινά το αποελ. Εκτός ο Ατόρνο
73′ Τώρα είναι η ώρα για την ΟΜΟΝΟΙΑ, που έχει πάρει τα ηνία του αγώνα. Σταματούν τον ρυθμό οι του αποελ με τον Ατόρνο να πέφτει κάτω στο έδαφος
71′ Αλλαγή: Μπενασούρ αντί Χαραλαμπίδη
70′ Κάνει επίθεση από αριστερά ο Φρέντι, του κλείνει το διάδρομο ο Ζουέλα και από το πουθενά φάουλ κατά της ομάδας μας.
69′ Δυνατό μακρινό σουτ του Εφραίμ, λίγο έξω!
68′ 4ο κόρνερ για την ΟΜΟΝΟΙΑ
67′ Επαναρχίζει το παιγνίδι με τον Ντανιέλσον να έχει πάρει οδηγίες
66′ Εκτός γηπέδου ο Αλαμπί που έχει σκιστεί και αιμορραγεί σε σύγκρουση με τον Μπούτιμιρ
65′ Νέα χαμένη ευκαιρία με τον Φρέντι εντός περιοχής να πιάνει το δυνατό σουτ και να πηγαίνει λίγο έξω! Πολύ καλή και η πάσα του Χριστοφή που έβγαλε μόνο τον Αγκολέζο
64′ Εκτελεί ο Μαργκάσα λίγο έξω!! Καλή η εκτέλεση που πέρασε το τείχος και πήγε προς τα αριστε΄ρα, όμως πήγε λίγο πιο ψηλά
63′ Μαργκάσα, Χριστοφή και Εφραίμ στη μπάλα
63′ Αντεπίθεση με τον Χριστοφή και φάουλ μέσα στο ημικύκλιο για την ΟΜΟΝΟΙΑ
62′ Μαζεύει ο Λεβίτα σε σέντρα επικίνδυνη του Χαραλαμπίδη
60′ Αλλαγή: Ο Σκέμπρι στη θέση του Αγκουιάρ
Αλλαγή: Μπούντιμιρ αντί Μαντούκα
59′ Χλιαρό σουτ του Ατόρνο εντός της περιοχής, μαζεύει ο Λεβίτα
58′ Σουτ του Αγκουιάρ μετά από όμορφες ντρίμπλες. Σε σώματα αμυντικών
57′ Φάουλ τώρα από τα δεξιά για την ομάδα μας. Διώχνει η άμυνα του αποελ.
– Ετοιμάζει Σκέμπρι ο Σαββέφσκι
56′ Φάουλ μετά που φεύγει η μπάλα από πίσω στον Εφραίμ από τον Σολωμού. Και πάλι δεν δείνει κάρτα ο Χρυσοστόμου
55′ Νέο φάουλ για το αποελ από δεξιά. Πέρασε από όλους η εκτέλεση και ευτυχώς για την ΟΜΟΝΟΙΑ, ούτε ο Μοράις ούτε ο Ζουέλα βρήκαν την μπάλα
– Παρατηρήσεις σε Αγκουιάρ, Σοάρες και Μοράις
54′ Νέο σπρώξιμο στον Αγκουιάρ στον χώρο του κέντρου που περνάει απαρατήρητο από τον Χρυσοστόμου. Στη πορεία της φάσης δίνει και φάουλ στον Αλωνεύτη
54′ Πιο αργός ο ρυθμός με πιο πολλά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο
51′ Δεύτερο κόρνερ για αποελ. Αντεπίθεση με τον Φρεντι που δίνει στον Χριστοφή. Χάνει με πλάγιο από τον Αλεξάνδρου
50′ Φάουλ για το αποελ δεξιά της γωνίας της περιοχής
48′ Ανέκοψε η άμυνα όμως η αντεπίθεση του Αλαμπί πήγε χαμένη, μετά από λάθος πάσα του Νιγηριανού
48′ Φάουλ για αποελ λίγο αριστερά από τον κεντρικό διάδρομο 20 μέτρα από την περιοχή μας
– Άλβες και Σκέμπρι προθερμαίνονται
46′ Σουτ εντός περιοχής του Αγκουιάρ, αδύνατο και άστοχο, έξω
46′ Φρέντι εναντίον όλων μέσα στην περιποχή. Ο Αλεξάνδρου διώχνει σε κόρνερ, άουτ δίνει ο Χρυσοστόμου!
45′ Ξεκινάει το 2ο ημίχρονο (ΟΜΟΝΟΙΑ)

19:04 αποελ και διαιτητές καθυστερούν να μπουν στο γήπεδο
19:03 Με καπνογόνα και φωτοβολίδες οι οπαδοί των δύο ομάδων
19:02 Χωρίς αλλαγές στις συνθέσεις τους οι δύο ομάδες
19:01 Επιστρέφουν οι ποδοσφαιριστές της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στο γήπεδο

Στιγμιότυπα ημιχρόνου:

Σχόλιο: Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και μόνο από καθαρή ατυχία δεν μπόρεσε να μπει μπροστά στο σκορ στο εκρηκτικό της 5λεπτο μεταξύ 9′ και 14′. Γενικά όμως το Τριφύλλι είναι η ομάδα που έχει τον καθολικό έλεγχο του αγώνα μη επιτρέποντας στο αποελ να παίξει μπάλα. Βέβαια έγιναν και μερικά ατομικά λάθη που θα μπορούσαν να στοιχίσουν στην άμυνα, όμως η συνολική εικόνα είναι άκρως θετική. Αρνητική εξέλιξη η αναγκαστική αλλαγή του Λεάντρο στο 20΄ με τον Μαργκάσα να προσπαθεί να προσαρμοστεί σε νέο ρόλο με υψηλό βαθμό δυσκολίας.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1΄ Λανθασμένη αντίδραση στην άμυνα μας ευτυχώς δεν έχει αρνητικές συνέπειες
45′ – 1 λεπτό καθυστέρησης
43′ Υποδειγματική άμυνα του Αλαμπί στον Αλωνεύτη
41′ Φάουλ του Αλωνεύτη στον Λεβίτα με τις τάπες χαμηλά πάνω στο πόδι
Κίτρινη: Αλωνεύτης
39′ Φάουλ του Αλεξάνδρου στον Χριστοφή που θα έπρεπε να τιμωρηθεί με κίτρινη. Και πάλι δεν το κάνει!
38′ Μπαίνει στη περιοχή από δεξιά ο Χριστοφή, όμως δεν μπορεί να ολοκληρώσει
36′ Φάουλ στον Χριστοφή που έφευγε για αντεπίθεση από τον Ζουέλα. Θα μπορούσε να δείξει κάρτα εδώ ο διαιτητής
35′ Ο Μαργκάσα στην εκτέλεση. Απομακρύνει η άμυνα του αποελ
35′ Φάουλ για την ΟΜΟΝΟΙΑ αριστερά της περιοχής
32′ Ευκαιρία για το αποελ με τον Ατόρνο να κερδίζει 2 ποδοσφαιριστές, να κάνει το πλασέ και να αστοχεί με τη μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω από την εστία του Λεβίτα
31′ Σέντρα του Σκαραμοτσίνο από αριστερά. Διώχνει ο Πάρντο
30′ Παρατηρήσεις στον Χριστοφή από Χρυσοστόμου
30′ Πρώτη επίθεση του αποελ απέναντι σε ανοργάνωτη την άμυνα μας μετά από λάθος του Σκάρα όμως το σουτ του Χαραλαμπίδη πήγε άουτ
29′ Κρατάει μπάλα το αποελ το τελευταίο λεπτό μετά από ώρα
26′ Στο έδαφος ο Αγκουιάρ μετά από χτύπημα του Ατόρνο στον αέρα με το χέρι. Σηκώνεται ο Μπρούνο. Και ο Μοράις πιο πριν είχε χτυπήσει στο κεφάλι τον Μπρούνο με την ανοχή του Χρυσοστόμου
26′ Σέντρα του Αλωνεύτη από αριστερά, στα χέρια του Λεβίτα
25′ Με υποδειγματικό τρόπο κερδίζει το 3ο κόρνερ για την ΟΜΟΝΟΙΑ ο Χριστοφή
24′ Καλή η εικόνα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που έχει πλήρη έλεγχο του παιγνιδιού. Μένει μόνο να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ
22′ Γύρισμα του Σάβο στη περιοχή, διώχνει ο Ζουέλα. Στην επιστροφή δοκιμάζει σουτ ο Σοάρες, πάνω στον Πάρντο
22′ 2ο κόρνερ για ΟΜΟΝΟΙΑ
20′ Αναγκαστική αλλαγή: Ο Μργκάσα στη θέση του Λεάντρο
19 Επιστρέφει ο Λέο. Αναμένουμε να δούμε κατά πόσο μπορεί να συνεχίσει, αφού κάνει εντατικό ζέσταμα ο Ρενάτο Μαργκάσα
18′ Πρόβλημα με Λεάντρο αναγκάζει τον Σαββέφσκι να ετοιμάζει Μαργκάσα
15′ Κατέβασμα και ντρίμπλα από τον Σκαραμοτσίνο. Κάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πάει άουτ
– Πλάνο από την κερκίδα μας που έχει μαζέψει περίπου 13000 κόσμο

13′ Ο Χριστοφή μόνος με τον Πάρντο αντί να κρεμμάσει ή να πλασάρει βρίσκει λάθος τη μπάλα και διώχνει!
13′ Πέσιμο του Φρέντι στη περιοχή! Πάλι χάνεται το ριππλέι!
11′ Ευκαιρία με Χαραλαμπίδη. Από κοντά απλά πασάρει στον Λεβίτα

10′ ΔΟΚΑΡΙ με τον Σωλομού! Στο αριστερό δοκάρι ο αμυντικός του αποελ παραλίγο το αυτογκόλ!
Διπλό φάουλ πριν στον Εφραίμ που πέρασε τους πάντες και ο Ζουέλα τον κλώτσησε 2 φορές!
9′ Τεράστια φάση με τον Σοάρες να βγάζει αριστερά στον Σκάρα. Ο Σκάρα κάνει την σέντρα και ο Χριστοφή από πολύ κοντά χάνει το σίγουρο γκολ στο δεύτερο δοκάρι !!!

8′ Ο Χριστοφή σταματάει την αντεπίθεση του Αλωνεύτη
8′ Ο Αγκουιάρ στην εκτέλεση
7′ Φάουλ εκτελεί ο Λέο από πλάγια πίσω. 1ο κόρνερ για την ΟΜΟΝΟΙΑ
6′ Γρήγορο παίξιμο από Χριστοφή και Φρέντι που δοκίμασαν την αντεπίθεση, κλείνονται όμως οι παίχτες μας
5′ Δυνατά το σουτ ο Χριστοφή, άουτ
5′ Φάουλ για την ΟΜΟΝΟΙΑ με χέρι του Μαντούκα. 20 μέτρα από την περιοχή στον κεντρικό διάδρομο
3′ Από αριστερά ο Εφραίμ δοκίμασε να περάσει όλη τη γραμμή. Η μπάλα άουτ
2′ Γρήγορα ο Χριστοφή μπροστά, σέντρα με δύναμη που περνάει από όλους και δεν προλαβαίνει ο Εφραίμ!
2′ Σουτ του Χαραλαμπίδη από πλάγια έξω, άουτ
1′ Σουτ του Μαντούκα μετά από σέντρα. Κόρνερ για αποελ
1′ 1ο φάουλ για αποελ στο χώρο του κέντρου
0′ Έναρξη αγώνα (αποελ)

17:57 – Είσοδος στον αγωνιστικό χώρο μαζί οι δύο ομάδες.
17:50 – Είμαστε σε αναμονή της εισόδου των δύο ομάδων στον αγωνιστικό  χώρο

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λεβίτα, Σπούγκιν, Αλαμπί, Σάβο, Σκάρα, Σοάρες, Λέο, Αγκουιάρ, Εφραίμ, Χριστοφή, Φρέντι
(Λεόνι, Μαργκάσα, Ντάνιελσον, Χαραλάμπους, Ά.Άλβες, Σκέμπρι, Κυριάκου)

Αποέλ: Πάρντο, Ζουέλα, Καρυπίδης, Σολωμού, Αλεξάνδρου, Μοράις, Τζιόλης, Μαντούκα, Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Ατόρνο
(Χιώτης, Μπούτιμιρ, Πίντο, Ηλία, Μπενασούρ, Σέρτζιο, Σολάρι)

Διαιτητής: ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Α” Βοηθός Διαιτητής: ΒΙΚΤΩΡΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Β” Βοηθός Διαιτητής: ΛΑΖΑΡΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
4ος Διαιτητής: ΜΟΥΣΚΟΣ ΘΩΜΑΣ
Παρατηρητής: ΙΩΑΝΝΟΥ ΜΙΧΑΛΗΣ

Pre Game

– Ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους οι ποδοσφαιριστές και πλέον πήγαν στα αποδυτήρια
– Αφιέρωση στον Αλωνεύτη

– Έχει αυξηθεί ο κόσμος στις κερκίδες μας

Στέλιος Μυλωνάς
«Είμαστε αισιόδοξοι για το παιγνίδι. Να γίνει ένα καλό παιγνίδι και ο καλύτερος να κερδίσει. Είναι ένα παιγνίδι 90 λεπτών και τίποτα άλλο. Ελπίζουμε να έχει τη σημασία του το ότι είμαστε περισσότεροι. Όσο αφορά τον κόσμο, τον καλώ να είναι εκδηλωτικός αλλά σε κόσμια πλαίσια.
Δεν έχουμε δικαιολογία για το ότι λείπουν ποδοσφαιριστές. Είμαστε η ΟΜΟΝΟΙΑ και πρέπει να το αποδείξουμε στο γήπεδο. Ελπίζω να κερδίσουμε σήμερα για να πάρουμε μια ψυχολογική ένεση για τη συνέχεια»
– Μέσα και η ΟΜΟΝΟΙΑ που αποθεώνεται από 7000 οπαδούς που βρίσκονται ήδη στις κερκίδες
– Στο γήπεδο πρώτοι οι παίχτες του αποελ. Αποδοκιμασίες στον Αλωνεύτη
– Άρχισαν οι προκλήσεις από τη Νότια, με πανό του Γρίβα και πολιτικά συνθήματα.
– Όμορφη παρουσία στη κερκίδα μας

– Στον αγωνιστικό χώρο οι Λέβιτα και Λεόνι που αποσπούν το χειροκρότημα του κόσμου
– Ο κόσμος πλέον προχωράει προς τις κερκίδες

– Μαζεμένος πολύς κόσμος πίσω από τη Βόρεια, για να μπει όλη η Θύρα9 μαζί σε λίγο στο πέταλο

– Στο Ράδιο Πρώτο έκανε δηλώσεις ο εκπρόσωπος τύπου Αντρέας Δημητρίου:
«Τα ψέματα έχουν τελειώσει. Περιμέναμε με ιδιαίτερη αγωνία το ντέρμπι. Είμαστε αισιόδοξοι πως εμείς θα πάρουμε τους τρεις βαθμούς απόψε και μέσα στα επόμενα παιχνίδια να μειώσουμε τη διαφορά. Για διάφορους λόγους έχουμε μόνο 5 βαθμούς, δεν κοιτάμε όμως πίσω, έχουμε ολόκληρο πρωτάθλημα μπροστά μας. Πιστεύουμε πως έχουμε καλύτερη ομάδα και θα προσπαθήσουμε αυτό να το αποδείξουμε απόψε. Ελπίζουμε ο κόσμος μας να γεμίσει τις 3 κερκίδες και να έχει αύρα, να σπρώξει την ομάδα στη νίκη. Οι παίκτες μας ψάχνουν την εξιλέωση μέσα από το σημερινό ματς.»
– 1 ώρα πλέον απομένει για την έναρξη του αγώνα και ο κόσμος όλο και αυξάνεται
– Μπαίνει στο γήπεδο πλέον ο κόσμος μας και αυτή τη στιγμή είναι κάτι παραπάνω από 3000. Γεμίζει και το πέταλο του αποελ
– Μαργκάσα και Σόουζα τα λένε «φιλικά» πριν την έναρξη του αγώνα

– Σταμάτησε η βροχή στη περιοχή του ΓΣΠ
– Έχει αυξηθεί κατά πολύ ο κόσμος εκτός του σταδίου
– 16:40 Την εμφάνιση του για πρώτη φορά κάνει ο Τόνι Σαββέφσκι στον αγωνιστικό χώρο. Αντάλλαξε κάποιες κουβέντες με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς

– 16:35 Έφτασε η αποστολή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ

– Κίνηση παρατηρείται στα εκδοτήρια του ΓΣΠ με οπαδούς της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που τρέχουν τελευταία στιγμή για να πάρουν εισιτήριο
– Γύρω στους 700 οι οπαδοί της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στις κερκίδες αυτή τη στιγμή. Οι οπαδοί του αποελ που έπρεπε να βρίσκονται στο πέταλο μέχρι τις 4μμ είναι γύρω στους 1500 με άλλους 1000 εκτός γηπέδου να προκαλούν τον κόσμο που βρίσκεται πίσω από τη Δυτική
– 16:30 Η αποστολή του αποελ πάτησε χόρτο του ΓΣΠ ενώ ακόμη πέφτει ψιλόβροχο.
– Για πρώτη φορά θα εφαρμοστεί το νέο μέτρο με το 75%-25%. Αν θα είναι αποτελεσματικό, μόνο ο χρόνος θα το δείξει.