Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Νέα νίκη για ΑΕΚ, στους 12 η διαφορά από την κορυφή (vids)

Νέα νίκη για ΑΕΚ, στους 12 η διαφορά από την κορυφή (vids)

ΑΕΛ-ΕΘΝΙΚΟΣ 1-1

Πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας έχασε η ΑΕΛ.

Εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο και ανέβηκε στους 16 βαθμούς, έξι λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Ο Ντόσσα Τζούνιορ με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παϊσάο επίσης με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 στο 62’.

Ο Εθνικός Άχνας παρέμεινε χωρίς νίκη στο Πρωτάθλημα. Η σημερινή, ήταν η 4η του ισοπαλία σε οκτώ αγώνες και με τέσσερεις βαθμούς, ισοβαθμεί στην 11η θέση με την Αλκή, τη Δόξα και την Αγία Νάπα.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Καρλίτος, Τζούνιορ , Νικολάου (73′ Βοού), Μοντέιρο, Ουόν, Ελευθερίου, Ρουί Μιγκέλ, Ζιλμπέρτο (59′ Μπεμπέ), Σέρτζιο, Ορλάντο Σα (73′ Κωνσταντίνου).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Σαρλίγια, Άλισον, Μαχράτζε, Αραμπατής, Σίμοφ, Οσενί, Ολιβέιρα (83′ Πογιατζής), Μπεμπά (66′ Περικλέους), Παϊσάο, Μασίνουα, Πέντα (63′ Βαττή).

ΑΕΠ-ΑΕΚ 0-3

Νέα σπουδαία εκτός έδρας νίκη με μηδέν παθητικό για την εκπληκτική ΑΕΚ Λάρνακας.

Η ομάδα της Λάρνακας νίκησε με 3-0 την ΑΕΠ στο Παφιακό και με τον εξαιρετικό απολογισμό των επτά νικών και της μιας ισοπαλίας στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές, είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς με αγώνα περισσότερο από το ΑΠΟΕΛ και την Ανόρθωση.

Για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι η ΑΕΚ δεν δέχτηκε γκολ και διαθέτει έτσι την καλύτερη αμυντική γραμμή του Πρωταθλήματος ενώ παράλληλα, παραμένει η μοναδική ομάδα στην Ευρώπη που διατηρεί το μηδέν παθητικό.

Μέχρι το 74ο λεπτό ο αγώνας στο Παφιακό ήταν στο 0-0. Στο λεπτό αυτό ο Γκόργκα Πιντάδο σκόραρε με προβολή μέσα από την περιοχή και η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Ντάεμεν με μακρινό δυνατό σουτ πέτυχε το 2-0 στο 86′ για να πετύχει το 0-3 και πάλι ο Πιντάδο στο 89ο λεπτό.

ΑΕΠ: Ρέινα, Ταλ, Ιωάννου, Μελισσάς, Πετκάκης, Σίλας, Μπαλού (72′ Σόουζα), Κοιλιάρας, Γαρπόζης (77′ Αντρεζίνιο), Σάββα, Αγκουινάλντο (59′ Σερτζιάο).