Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Με νίκη της Ανόρθωσης ολοκληρώθηκε η αγωνιστική (vids)

Με νίκη της Ανόρθωσης ολοκληρώθηκε η αγωνιστική (vids)

Η ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας βρίσκει την Ανόρθωση μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Ανόρθωση νίκησε με 5-1 τον Εθνικό Άχνας και ανέβηκε στους 28 βαθμούς, με απολογισμό εννέα νίκες και μια ισοπαλία, αφήνοντας πίσω της τρεις βαθμούς το ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ, με τους οποίους ισοβαθμούσε μέχρι πρόσφατα.

Η Ανόρθωση παραμένει αήττητη στο Πρωτάθλημα ενώ ο Εθνικός Άχνας είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει πετύχει ακόμη νίκη.

Ο Εθνικός Άχνας κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 στο 30′ με πλασέ του Βαττή μετά από πάσα του Αουρέλιο.

Η συνέχεια όμως ανήκε ολοκληρωτικά στην Ανόρθωση, η οποία κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Στο 35′ ο Γιάννος Οκκάς ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Λαβόρδε.

Στο 42′ ο Ρέζεκ έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση με κοντινό πλασέ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πάσα του Οκκά ενώ σε χρόνους καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο ο Σπαντάτζιο με απευθείας φάουλ πέτυχε το 3-1.

Ο Οκκάς ήταν ο δημιουργός και του τέταρτου γκολ της Ανόρθωσης αφού έδωσε την τελική πάσα στον Ιντσάκι ο οποίος στο 55′ πέτυχε το 4-1 και το πρώτο του γκολ στο Πρωτάθλημα.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε και πάλι ο Σπαντάτζιο με πέναλτι στο 78′. Το πέναλτι το κέρδισε ο Κάλβο.

Με τα σημερινά τους τέρματα, ο Ρέζεκ έφτασε τα επτά στο Πρωτάθλημα και ο Σπαντάτζιο τα  εννέα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Άντιτς, Ίλιτς, Ζόρζε, Κόλιν, Σκοπελίτης, Ιντσάκι (77′ Ζούλα), Σπαντάτσιο, Λαβόρδε (70′ Οχαγιόν), Ρέζεκ, Οκκάς (62′ Κάλβο).
ΕΘΝΙΚΟΣ: Σαρλίγια, Μαχράτζε (60′ Ηλία), Αουρέλιο (75′ Κενμόγκνε), Άλισον, Οσενί, Σίμοφ, Αραμπατζής, Ολιβέιρα, Βαττής, Μπεμπά (46′ Κίσσι),  Παϊσάο.