Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΟΜΟΝΟΙΑ-Άχνα 2-1 (vids)

ΟΜΟΝΟΙΑ-Άχνα 2-1 (vids)

Συνεχίζει το νικηφόρο της σερί η ΟΜΟΝΟΙΑ. Οι πράσινοι νίκησαν τον Εθνικό στο ΓΣΠ με 2-1, έχοντας κάνει ένα σπουδαίο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα μας λίγο έλειψε να χάσει το παιχνίδι αφού υπήρξε αδικαιολόγητη χαλάρωση.

Τέλος Αγώνα

Οι ποδοσφαιριστές πλησιάζουν τις κερκίδες και ευχαριστούν τον κόσμο

90’+3′ Επιθετικό φάουλ και ανάσες στην ΟΜΟΝΟΙΑ

90’+2′ Ο Λεβίτα δηλώνει παρών και σώζει τους πράσινους από μία επικίνδυνη φάση

90’+2′ Αλλαγή ο Χριστόφορος στη θέση του Ασσίς. Χειροκρότημα από τον κόσμο

90’+1′ Κίτρινη στον Μαργκάσα

90’+1′ Σουτ του Φρέντι άουτ

+3 λεπτά

89′ Στην επίθεση η ΟΜΟΝΟΙΑ και προσπαθεί να κρατήσει μπάλα

88′ Στο έδαφος βρέθηκε για λίγο ο Τζίμης, ευτυχώς δεν ήταν τίποτα

87′ Ο Κενμόνιε στην θέση του Πογιατζή

86′ Δίνει ο ένας την μπάλα στον άλλο οι πράσινοι, εκτός περιοχής του Μάλαρζ και η επίθεση χάνεται

85′ Προσπαθεί ο Μαργκάσα να βρει τον Φρέντι στην περιοχή, διώχνει η άμυνα

83′ Σουτ του Ζ.Άλβες, στο κεφάλι αμυντικού

82′ Μπλοκάρει ο Λεβίτα σε φάουλ του Πογιατζή

80′ Νέο κόρνερ για Εθνικό. Διώχνουν όπως-όπως οι πράσινοι!

78′ Παραμένει επικίνδυνος ο αντίπαλος. Χρειάζεται ανέβασμα από πλευράς ΟΜΟΝΟΙΑΣ

77′ Αλλαγή: Ζ.Άλβες στη θέση του Σκέμπρι

76′ Γκολ για Εθνικό. Ο Οσενί βάζει ξανά τον Εθνικό στο παιχνίδι. Χαλάρωσαν οι πράσινοι και στοίχισε.

76′ Παρολίγο να στείλει την μπάλα στο δικό μας πλεκτό ο Ντάνιελσον αφού απομάκρυνε άστοχα

74′ Γρήγορη αντεπίθεση για την ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Σκέμπρι να δίνει στον Φρέντι που του επιστρέφει την μπάλα αλλά να μην μπορεί κοντά αφού πιεζόταν. Ο Μαλτέζος ζήτησε πέναλτι.

72 Αλλαγή: Φρέντι αντί Άλβες

70′ Ατομική ενέργεια του Σκέμπρι, μετά από μπόλικο κόπο πιάνει ένα κακό σουτ

69′ Οφσάιντ ο Βαττής

67′ Ξανά ο Τζίμης δημιουργεί προϋποθέσεις, δεν ολοκληρώθηκε όμως η φάση για την ομάδα μας

66′ Στημένο για τον Εθνικό. Διώχνουν οι πράσινοι

64′ Απομακρύνει σωστά η άμυνα μας

62′ Αλλαγή: Μπεμπά στη θέση του Περικλέους

60΄Δυνατό σουτ του Σοάρες μετά από στρώσιμο του Άλβες. Λίγο έξω η μπάλα.

59′ Ξεσηκώνεται η κερκίδα για υπόδειξη του Δημητρίου. Ο ρεφ σταμάτησε υποσχόμενη επίθεση της ομάδας μας.

57′ Αντιδράει έντονα ο Ντανιέλσον και χρεώνεται την κίτρινη κάρτα. Ο Βραζιλιάνος δεν άγγιξε καν τον αντίπαλο του ωστόσο αντέδρασε έντονα στο σφύριγμα του Δημητρίου.

56′ Σε θέση οφσάιντ ο Πογιατζής, σφύριξε ο Δημητρίου και συνέχισαν οι του Εθνικού με τον Μασίνουα να σκοράρει, χωρίς όμως να μετράει

55′ Τρύπωσε στην άμυνα ο Βαττής. Έδιωξε ο Σοάρες

54′ Στημένη μπάλα για Εθνικό. Κόρνερ μετά από διώξιμο. Διώχνει ο Λεβίτα

-Ο Τζίμης κάνει άνω κάτω (και) σήμερα τους αντιπάλους

52′ Πάτησε ωραία την μπάλα ο Χριστοφή στον Άλβες, το σουτ του πήγε έξω.

-Όχι τόσο ζωντανό το β ημίχρονο, σε σύγκριση πάντα με το φοβερό πρώτο 45λεπτο

49′ Καλή προσπάθεια από τον Χάρη, σηκώνει στον Αλβες, δεν μπορεί ο Βραζιλιάνος να πιάσει το σουτ

47′ Χλιαρό σουτ του Μασίνουα, άουτ

46′ Έναρξη 2ου μέρους

Αλλαγή: Μασίνουα αντί Αουρέλιο

– Και δύο λίγα είναι. Οι πράσινοι κάνουν ίσως την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση. Η ομάδα μας θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερες φορές, ο Εθνικός όμως έχει ένα σπουδαίο τερματοφύλακα στο τέρμα, που σταμάτησε σίγουρα γκολ. Εάν οι πράσινοι μπουν με την ίδια διάθεση στο β ημίχρονο, τότε το 3ο γκολ δεν θα αργήσει να ρθει.

“Ο-Ο-ΟΜΟΝΟΙΑ” από τον κόσμο!

45′ Τέλος Ημιχρόνου

44′ ΓΚΟΟΛΛΛΛΛΛΛ 2-0 ΑΝΤΡΕ ΣΚΕΜΠΡΙ! Τελειώνει αυτή τη φορά τη φάση ο Μαλτέζος. Η φάση ξεκίνησε από την άμυνα με τον Τζίμη να συμμετέχει ξανά στη φάση.

42′ Ζητάει φάουλ ο Ασσίς, συνεχίζεται λένε Κυριάκου και Δημητρίου

41′ Σουτ του Πογιατζή, μαζεύει ο Λεβίτα

38′ Συγκλονιστικός ο Ντάνιελσον, κλέβει την μπάλα και κάνει ένα όμορφο πλασέ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

36′ Απίστευτη φάση με τον Μάλαρζ να αντιδράει σωστά όταν ο Σκέμπρι τον πλάσαρε από κοντά! Ο Τζίμης έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαλτέζο, ωστόσο ο Πολωνός τερματοφύλακας δείχνει την μεγάλη του κλάση.

35′ Εντυπωσιακή κάθετη του Σοάρες στον Σκέμπρι, η βοηθός δίνει οφσάιντ λανθασμένα

32′ Όμορφο ποδόσφαιρο από την ΟΜΟΝΟΙΑ. Συνεχώς επιτυχές παιχνίδι σε κλειστούς χώρους

30′ Τρομερή φάση, ο Ντανιέλσον έβγαλε την ομάδα σε αντεπίθεση, έκανε κάθετη πάσα στον Τζίμη, αλλά στο τετ α τετ ο Χριστοφή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάλαρζ

28′ Φοβερή κομπίνα και απίστευτη ευκαιρία για το τριφύλλι. Ο Λέο εκτέλεσε με πάσα στον Τζίμη, αυτός έκανε σέντρα-σουτ με τον Σκέμπρι σε κενό τέρμα να μην προλαβαίνει την μπάλα.

27′ Κίτρινη κάρτα: Ρισπ  – Φάουλ σε καλό σημείο για την ΟΜΟΝΟΙΑ

23′ Κρατάει μπάλα η ΟΜΟΝΟΙΑ. Όμορφες εναλλαγές της μπάλας από τους πράσινους

21′ Ευκαιρία με τον Τζίμη, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό. Το σουτ πήγε πάνω από τα δοκάρια.

19′ ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ 1-0 ΡΑΣΙΝΤ ΑΛΑΜΠΙ. Μετά από εκτέλεση του κόρνερ, ο Μαργκάσα έβγαλε την σέντρα και ο Αφρικανός με προβολή σκοράρει!

18′ Καλή προσπάθεια, η μπάλα φτάνει στον Άλβες, επιχειρεί το σουτ, κόρνερ.

17′ Κλέψιμο από τον Χάρη και χειροκρότημα. Προηγήθηκε άλλο ένα λάθος από τον Λεβίτα.

16′ Φάουλ για τον αντίπαλο εκτός περιοχής. Απευθείας εκτέλεση από τον Αουρέλιο άουτ.

14′ Άλλη μια καλή φάση, με τον Χάρη να βγάζει συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Λέο, μετά από προσπάθεια του Χριστοφή. Η κεφάλιά του Βραζιλιάνου πήγε άουτ.

13′ Φοβερή πάσα του Λέο στον Τζίμη, αυτός γυρίζει γρήγορα στο Νούνο που βάζει το πόδι του αλλά η μπάλα πάει λίγο έξω. Καλή φάση.

12′ Κερδίζει κόρνερ ο Λέο μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ασσίς. Απομακρύνεται η μπάλα.

11′ Κακό σουτ του Σοάρες

10′ Αδύναμο σουτ από αντίπαλο, στην αγκαλιά του Λεβίτα. Οι επιθετικοί του Εθνικού μπήκαν επικίνδυνα στην περιοχή

9′ Επιθετικό φάουλ του Άλβες δίνει ο Δημητρίου. Σήκωσε το χέρι ο Βραζιλιάνος

-Πιέζουν οι πράσινοι για το γκολ. Συνεχώς προσπαθούν από τα άκρα με Σκέμπρι, Μαργκάσα και Τζίμη.

6′ Καλή ευκαιρία με τον Άλβες να μην μπορεί να σκοράρει με το κεφάλι μετά από σέντρα του Τζίμη

5′ Φάουλ εκτός περιοχής για την ΟΜΟΝΟΙΑ μετά από χέρι του Βαττή. Εκτέλεσε ο Ρενάτο Μαργκάσα, με την άμυνα του Εθνικού να διώχνει

4′ Κλέβει ο Άλβες όμως οι αμυντικοί του Εθνικού αντιδρούν σωστά σε 2ο χρόνο και διώχνουν

2′ Ανακόπτει προσπάθεια του Εθνικού ο Αλαμπί και βγαίνει στην αντεπίθεση η ΟΜΟΝΟΙΑ, δεν βγήκε όμως η επίθεση

1′ Σε θέση οφσάιντ ο Νούνο, ελαφρώς μπροστά ο Πορτογάλος, σε πάσα του Μαργκάσα

1΄Έναρξη Αγώνα

17:59 Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα

17:57 Στον αγωνιστικό χώρο η ΟΜΟΝΟΙΑ, χειροκρότημα από τον κόσμο μας.

Εντεκάδες

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λεβίτα, Αλαμπί, Ντανιέλσον, Μαργκάσα, Κυριάκου, Χριστοφή, Λεάντρο, Σοάρες, Σκέμπρι , Ασίς, Α. Άλβες.
(Λεόνι, Κωνσταντίνου, Δημητρίου, Παναγιώτου, Ζ. Άλβες, Χαραλάμπους, Φρέντι)

Άχνα: Μάλαρτζ, Μαχράτζε, Χριστοφή, Ρισπ, Ηλία, Βαττής, Οσενί, Περικλέους, Αουρέλιο, Πογιατζής, Παϊσάο.

zopt_img_9972

Δημητρίου: Είναι πολύ σημαντικό το παιχνίδι, μετράμε 4 συνεχόμενες νίκες και θέλουμε να τις κάνουμε 5. Να κάνουμε διακοπές όμορφα να έρθουμε πίσω με το καλύτερο τρόπο. Μελετήσαμε αρκετά τον Εθνικό, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι. Αναμένουμε την Άχνα να αμυνθεί μαζικά, πρέπει να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες. Όλοι θέλουν τη νίκη και είμαστε αισιόδοξοι. Κυρίως για ψυχολογικούς λόγους είναι σημαντικό να κερδίσουμε. Έχουμε ένα δύσκολο σερί αγώνων, μέσα από το οποίο θεωρούμε πως θα φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Η Άχνα μαζί μας τα δίνει όλα, δεν ξεχνάμε και το παιχνίδι του πρώτου γύρου που χάσαμε βαθμούς όπως τους χάσαμε. Με το κόσμο μας ελπίζουμε να κερδίσουμε. Ο προπονητής μας προσπαθεί να περάσει δική ου φιλοσοφία στην ομάδα. Σιγά σιγά έχουμε περισσότερη σταθερότητα, μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Θέλουμε να συνεχιστεί αυτό, θέλουμε να βελτιωνόμαστε. Όλη τη βδομάδα προσπάθησε να κρατήσει τους παίκτες του σε εγρήγορση ο Σαβέφσκι. Να κερδίσουμε σήμερα και μετά χαλαρώνουμε. Για τα μεταγραφικά είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, προέχει το οικονομικό. Είμαστε στη μέση μιας μεγάλης προσπάθειας για να έρθει μια οικονομική σταθερότητα, είμαστε αισιόδοξοι. Προέχει η σταθερότητα, μας λείπει, αν το πετύχουμε θα μπει η ομάδα σε νέες βάσεις, πιο καλές, για μια ΟΜΟΝΟΙΑ ισχυρή, εκεί που της αξίζει!

– Από το 2005-06 η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδιζε πάντα τον Εθνικό στο ΓΣΠπέρσι όμως πήρε το 1-1.

-Ευδιάθετοι έφτασαν στο γήπεδο οι παίκτες της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Ελπίζουμε να φανεί στο γήπεδο και αυτό.

Παπαϊωάννου: “Είναι πολύ δύσκολο ματς κόντρα σε μια ΟΜΟΝΟΙΑ ανεβασμένη. Πρέπει να έχουμε κέρδος πάση θυσία. Παίζουμε καλά, βελτιωθήκαμε, θα είμαστε καλύτεροι, ελπίζουμε να συνεχίσουμε από το δεύτερο ημίχρονο του Απόλλωνα και οι παίκτες μας να ανταποκριθούν. Μετά το ματς θα δούμε το μεταγραφικό, θα προσπαθήσουμε να πάρουμε 4 παίκτες. Η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι πάντα ΟΜΟΝΟΙΑ, ειδικά στο ΓΣΠ, θα χρειαστούμε και την τύχη.  Οι στιγμές που έζησα στην ΟΜΟΝΟΙΑ είναι αξέχαστες. Είναι τιμή για οποιονδήποτε να φοράει τη φανέλα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, ειδικά να κερδίζεις τίτλους μαζί της.”

Μούσιτς: “Έχω ακούσει πως η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει σπουδαία ταλέντα στην ακαδημία της, μακάρι να παίξουν. Έχουν τον ιδανικό προπονητή στον πάγκο για να το πράξουν. Ο Σαβέφσκι θα τους στηρίξει, αλλά ταυτόχρονα, θα απαιτεί η ΟΜΟΝΟΙΑ να παίζει σαν μεγάλη ομάδα. Ήδη το βλέπουμε, προσπαθεί να επιβάλλεται, να πετυγχαίνει γκολ και μετά να πιέζει και για άλλο. Από την πρώτη του θητεία το έδειξε, πως οι καλοί νεαροί θα παίξουν, αλλά η ΟΜΟΝΟΙΑ πρέπει να κτυπάει παράλληλα πρωτάθλημα”.