Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Πρώτη ήττα για Ανόρθωση (video) – Νίκες για Απόλλων και ΑΕΛ (video)

Πρώτη ήττα για Ανόρθωση (video) – Νίκες για Απόλλων και ΑΕΛ (video)

Νίκησαν ΑΕΛ και Απόλλωνας στα σημερινά παιχνίδια και η διαφορά των τριών μαζί με την ΟΜΟΝΟΙΑ, έμεινε αναλλοίωτη. Πρώτη ήττα για την Ανόρθωση στο πρωτάθλημα, με 2-1 από την Σαλαμίνα.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2-1
Πρώτη ήττα για την Ανόρθωση στο Πρωτάθλημα. Η Νέα Σαλαμίνα έβαλε τέλος στο αήττητο της Ανόρθωσης το οποίο κράτησε για είκοσι αγωνιστκές, νικώντας της με 2-1 στο Στάδιο “Αμμόχωστος-Επιστροφή”.

Ο Νικόλας Εγγλέζου πέτυχε το νικητήριο γκολ της Νέας Σαλαμίνας με απευθείας φάουλ σε χρόνο καθυστερήσεων. Ο νεαρός διεθνής ειχε μπει ως αλλαγή λίγο προηγουμένως.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε προηγηθεί με σουτ του Αλίμι στο 62′ για να ισοφαρίσει στο 80′ ο Λαβόρδε για την Ανόρθωση.

Λίγο αργότερα ο Ρόκε είχε δοκάρι, για να έρθει το νικητήριο γκολ από τον Εγγλέζου στις καθυστερήσεις.

Η Ανόρθωση παραμένει πρώτη με 54 βαθμούς, έξι περισσότερους από το ΑΠΟΕΛ που παίζει αύριο με την Αγία Νάπα.

Βαθμολογικό άλμα για τη Νέα Σαλαμίνα η οποία ανέβηκε ένατη με 19 βαθμούς, ξεπερνώντας Ολυμπιακό και Εθνικό.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Χατζηφραγκίσκου, Λαμπρόπουλος, Μοδέστε, Σόουζα, Γκρέι (90′ Μοδεστου),  Μπενίτεθ, Τζερόμ, Αλίμι (84′ Εγγλέζου), Σοτίροβιτις (90′ Παύλου), Κάρολι, Ρόκε.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μάστρου, Άντιτς (68′ Ντουάρτε), Ζόρζε, Κάλβο, Σπαντάτσιο, Αβραάμ, Ίλιτς, Ιντζχάκι (69′ Οκκάς), Λαβόρδε, Ρέζεκ, Σκοπελίτης (85′ Αλέξα).

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΑΕΛ 1-3

Η ΑΕΛ νίκησε με  3-1 τον Εθνικό στο Δασάκι και διατηρήθηκε για άλλη μια αγωνιστική στην πρώτη τετράδα.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Λεμεσού η οποία έβαλε νωρίς δύο τέρματα και στη συνέχεια, διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της σκορ και κατάφερε να πετύχει τον στόχο της που ήταν οι τρεις βαθμοί.

Ο Εθνικός δέχτηκε τη 10η του ήττα και έμεινε στους 17 βαθμούς.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε στην πρώτη της καλή φάση στο παιχνίδι στο 2ο λεπτό. Σκόρερ ο Βοού με κοντινό πλασέ μετά από σουτ του Μοντέιρο, απόκρουση του Μάλαρτζ και πρόσκρουση της μπάλας στο δοκάρι.

Στο 22′ ο Ορλάντο Σα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-2 για να διαμορφώσει το 3-0 ο Τζούνιορ με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μαϊκόν στο 67′.

Ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει με τον Παϊσάο στο 70′ διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάλαρτζ, Μαχράτζε (79′ Περικλέους), Ρισπ (46′ Πογιατζής), Ηλία (62′ Πέντα),  Σίμοφ, Σκούλιτς, Σίλας, Βαττής, Αουρέλιο, Κόντε, Παϊσάο.
ΑΕΛ: Ντεγκρά, Μαϊκόν, Αϊρόσα, Ουόν, Τζούνιορ, Σακέτι, Νικολάου (74′ Ντεντέ), Σα (66′ Σέρτζιο), Βοού, Μπεμπέ (87′ Έμπο), Μοντέιρο.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΛΚΗ 2-1

Την προσπάθεια του να τερματίσει στην  πρώτη τετράδα συνεχίζει ο Απόλλωνας, ο οποίος νίκησε με 2-1 την Αλκή στο Τσίρειο Στάδιο.

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα της Λεμεσού η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 45′ και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να φέρει υπέρ της τα δεδομένα του αγώνα.

Ο Σίτνεϊ στο 45′ με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Αλκή και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Θεοδωρίδης στο 63΄με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Αγγελής Χαραλάμπους με κεφαλιά στο 82′ πέτυχαν τα τέρματα τα οποία έδωσαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους.

Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα κατάφεραν να σκοράρουν μετά από τρεις αγώνες στους οποίους δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Αλκή έμεινε στη 12η θέση και στους 15 βαθμούς.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ:  Βάλε, Λόπες, Μαρκόφσκι, Α. Χαραλάμπους, Βασιλείου, Σέρα (46′ Α. Κωνσταντίνου), Καρντόσο, Θεοδωρίδης, Σούρτου (46′ Σολάρι), Παπουλής, Γκαρσία.

ΑΛΚΗ: Γιωργαλλίδης, Μπάρτζε, Καπιλότο, Σανταμαρία, Φούσκο, Πιντσέλι, Μπακάλ (67′ ‘Ασπας), Καφού, Σίτνεϊ, Βασκονσέλος (76’ Φαράν), Στέλβιο.