Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ισοπαλία στο Τσίρειο (video) (όλα τα αποτελέσματα)

Ισοπαλία στο Τσίρειο (video) (όλα τα αποτελέσματα)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο Τσίρειο. Νίκη με 5-0 για την ΑΕΚ στη Λάρνακα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ πλέον δεν φοβάται από σενάρια ισοβαθμίας.

Τα ρεπορτάζ των αγώνων από το cfa.com.cy

ΑΕΚ – ΕΝΠ 5-0 (61′ Τσάντο, 63′ Μάτσι, 76′ Τομάς, 86′ Πάλιτς, 89′ Ντα Σίλβα)

Θέση στην πρώτη τετράδα του Πρωταθλήματος εξασφάλισε σήμερα η ΑΕΚ, ύστερα από τη νίκη της με 5-0 επί της ΕΝΠ.

Η ΑΕΚ έκανε τους βαθμούς της 52, τέσσερεις περισσότερους από την ΑΕΛ, διαφορά η οποία δεν καλύπτεται στη μια αγωνιστική που έχει απομείνει για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος του Πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη χάρις σε τέρματα που σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 61’ ο Τσάντο άνοιξε το σκορ και στο 63’ ο Μαάτσι πέτυχε το 2-0.

Ο Τομάς στο 77’ πέτυχε το 3-0, στο 86’ ο Πάλιτς  πέτυχε το 4-0 για να διαμορφώσει το τελικό 5-0 ο Ντα Σίλβα στο 88′.

ΑΕΚ: Χάιμοφ, Γκριν, Μουρίγιο, Μέρτακκας, Ντε Κλερ, Φαν Ντάικ, Μαραγκός, Τομάς, Μαάτσι, Ντα Σίλβα, Τσάντο.
ΕΝΠ: Χογκ, Γαλανόπουλος, Λανγκλέ, Αρτυματάς, Άντερσον, Φαρία, Μιλχάζες, Μουλαζίμης, Κριβοκάπιτς, Ζε Βιτόρ, Μρντάκοβιτς.

Εθνικός Άχνας – Δόξα 3-1 (9′, 22′ Κενμόνγιε, 17′ Παϊσάο / Σουάρες 52′)

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Εθνικό Άχνας, ο οποίος νίκησε με 3-1  τη Δόξα Κατωκοπιάς.
Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Άχνας ανέβηκε στους 22 βαθμούς, όσους έχει και η Αλκή, ενώ η Δόξα έμεινε στους 30 βαθμούς και στην 7η θέση.
Τα τέρματα του Εθνικού σημείωσαν οι  Κενμόγκνε (9’, 21’),  Παϊσάο (17’) .

Η Δόξα μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο με το Σουάρες.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάλαρτζ, Μαχράτζε, Μπούντεν, Σίμοφ, Ηλία, Σίλας, Σκούλιτς, Πέντα, Παϊσάο, Κενμόγκνε, Αουρέλιο.
ΔΟΞΑ: Μορφής, Σώζου,  Γουίρ, Κονσεισάο, Λεονάρντο, Περέιρα, Σοάρες, Χατζίμπουλιτς, Φοφάνα, Ακινσόλα, Κάρλος Αντρέ.
ΑΕΛ – Ανόρθωση 1-1 (76′ Μαϊκόν /63′ Ιντζχάκι)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΕΛ και της Ανόρθωσης.
Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο Τσίρειο Στάδιο και πήραν από ένα βαθμό.

Με το βαθμό αυτό η ΑΕΛ έμεινε στην 5η θέση, δύο βαθμούς μακριά από την τέταρτη Ομόνοια, ενώ η Ανόρθωση ανέβηκε στους 60 βαθμούς, όσους έχει και το ΑΠΟΕΛ που παίζει αύριο με την ΑΕΠ.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 63′ με τον  Ιντζχάκι και ισοφάρισε η ΑΕΛ με το Μαϊκόν στο 77′.

Στο φινάλε η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου και η Ανόρθωση το ΑΠΟΕΛ.
ΑΕΛ: Ντεγκρά, Τζούνιορ, Μαϊκόν, Μοντέιρο, Νικολάου, Σέρτζιο (64′ Σα), Μπεμπέ (64′ Τζιλμπέρτο), Καρλίτος, Σακέτι, Ντεντέ, Βοού (86′ Κωνσταντίνου)
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε,  Άντιτς,  Αλέξα,  Σπαντάτσιο (85′ Αβραάμ),  Οκκάς (55′ Ρονκάτο), Ιντζχάκι, Σκοπελίτης, Λαβόρδε, Ίλιτς, Γκάλαμαζ, Ντουάρτε

Αγία Νάπα – Αλκή 0-3    (10′,20′ Βασκονσέλος, 28′ Μάρκοβιτς)

Άνετη επικράτηση και τρεις πολύτιμοι βαθμοί για την Αλκή. Νίκησε με  3-0 μέσα στο «Τάσος Μάρκου» και ανέβηκε στους 22 βαθμούς, όσους έχει και ο Εθνικός Άχνας.
Ο Βασκοντσέλος, ο οποίος έφτασε τα εννέα τέρματα στο Πρωτάθλημα, πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα στο 10ο και στο 21ο λεπτό και στη συνέχεια, στο 28’,  ο Μάρκοβιτς διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου, που ήταν το 0-3, σκορ το οποίο δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.
ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Χρυσοστόμου, Θεοδώρου, Φίλγκεϊτ, Πιερέττης, Μέρτακκας, Σωτηρίου, Μπαρμπούδης,  Βάργκας, Σοάρες, Κολοκούδιας, Τζιωρτζής
ΑΛΚΗ: Γιωργαλλίδης, Μπάρτζε, Σάντα Μαρία, Άσπας, Βασκονσέλος, Μπακάλ, Γλιγκόροφ, Φούσκο, Σίτνεϊ, Φερνάντες, Μάρκοβιτς

Νέα Σαλαμίνα – Απόλλωνας 2-0  (24′ Ρούζοβιτς, 54′ Σοτίροβιτς π.)

Σημαντική νίκη η οποία ανεβάζει τη βαθμολογική της συγκομιδή στους 23 βαθμούς πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα.
Επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 2-0 και διατηρήθηκε πάνω από Εθνικό και Αλκή που είναι στους 22, ενώ προσπέρασε και τον Ολυμπιακό που έμεινε στους 21.
Ο Ρούγιοβιτς στο 24’ άνοιξε το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Στο 54’ ο Σοτίροβιτς πέτυχε με πέναλτι το 2-0. Το πέναλτι το κέρδισε ο Ρόκε.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπλάζιτς, Γκράιμς, Εγγλέζου, Άγκμπο, Λαμπρόπουλος, Αλίμι, Σόουζα, Ρόκε, Γκρέι, Σοτίροβιτς, Ρούγιοβιτς
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ:  Βάλε, Λόπες, Καρντόσο, Σταύρου, Θεοδωρίδης, Παρλόφ, Σούρτου, Παουλίνιο, Γκαρσία, Σολάρι, Βασιλείου