Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος – Τα αποτελέσματα (vids)

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος – Τα αποτελέσματα (vids)

Από την τρίτη θέση της βαθμολογίας θα μπει στη δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος η ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας νίκησε σήμερα με 6-2 τη Δόξα στο “Αμμόχωστος-Επιστροφή” και ανέβηκε στους 55 βαθμούς, έχοντας δύο περισσότερους από την Ομόνοια η οποία είναι στην τέταρτη θέση.

Η Δόξα ολοκλήρωση τη Α’ φάση στην 7η θέση με 30 βαθμούς.

Ο Τσάντο άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με πλασέ, εκμεταλλευόμενος λάθος στην άμυνα της Δόξας.

Ο Λεάντρο έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 41′, διαμορφώνοντας το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νασίρ Μάατσι με δύο γκολσ το 51′ και στο 58′ ανέβασε το σκορ στο 1-3 για την ΑΕΚ και ο ίδιος έφτασε τα 11 τέρματα στο Πρωτάθλημα.

Στο 70′ ο Τσάντο έκανε και αυτός τα γκολ του δύο, πετυχαινοντας το 1-4.

Ο Τροϊτέιρο στο 73′ μείωσε σε 2-4 για να ακολουθήσουν τέρματα από τους Τομάς (83′) και Μπαγκούρα (90′) με τα οποια διαμορφώθηκε το τελικό 2-6.
ΔΟΞΑ: Μορφής, Λεάντρο, Περέιρα (68′ Καστανιέιρα), Φοφανά (46′ Χριστοδούλου), Πίνα, Σουάρεζ, Σιόντης, Αντρέ, Φερνάντες (46′ Σώζου), Τροϊτέιρο, Φερνάντες.

ΑΕΚ: Χάιμοφ, Ντε Κλερ, Φαν Ντάικ, Μέρτακκας, Μάατσι (64′ Μπαγκούρα), Μέρσιο (61′ Πάλιτς), Γκριν, Ντα Σίλβα, Καταλά, Τομάς, Τσάντο (74′ Πιντάδο).

DOXA-AEK APOLLON-ANAPA από thialouka

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΑΠΟΕΛ 0-2

Ο Ντούντου Μπιτόν με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ στο 68′.

Το 0-2 το πέτυχε ο Νούνο Μοράις με δυνατό μακρινό σουτ στο 80ο λεπτό.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Ντουάρτε, Άντιτς (58′ Λαμπάν), Γκάλαμαζ (20′ Ζόρζε), Ίλιτς, Αλέξα, Σπαντάτσιο, Κάλβο (53′ Σκοπελίτης), Λαβόρδε, Ιντζχάκι, Ρέζεκ.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Μπόρδα, Ολιβέιρα, Κλουκόφσκι, Μοράις, Τζιόλης, Μπέκμαν (67′ Πίντο), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (90′ Μπούντιμιρ), Μπιτόν (77′ Αλωνεύτης).

Anorthosi-a 0-2 31/3/13 από thialouka
ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 2-1
Νικηφόρο φινάλε για τον Απόλλωνα στην Α’ φάση του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Η ομάδα της Λεμεσού νίκησε με 2-1 την Αγία Νάπα, η οποία σήμερα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην Α’ Κατηγορία.

Ο Αγγελής Χαραλάμπους πέτυχε το νικητήριο γκολ για τον Απόλλωνα σε χρόνους καθυστερήσεων.

Ο Απόλλωνας είχε προηγηθεί με πέναλτι του Σολάρι στο 34′, για να ισοφαρίσει για την Αγία Νάπα ο Κολοκούδιας στο 42′.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Φανή, Λόπες, Βασιλείου, Μερκής, Α. Χαραλάμπους, Χ. Κυριάκου, Παουλίνιο, Παπουλής, Σολάρι, Σούρντου, Θεοδωρίδης

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Σ. Χάννα, Πιερέττης, Μέρτακκας, Σωτηρίου, Μπαρμπούδης, Σοάρες, Κολοκούδιας, Λάζιτς, Κωνσταντίνου, Σολωμού, Κατσής.

Η συνέχεια

Δώδεκα ομάδες συνεχίζουν σε τρεις ομίλους καθώς οι δύο τελευταίες της κατάταξης (ΑΕΠ και Αγία Νάπα) διαβαθμίζονται απευθείας. Οι ομάδες που συνεχίζουν στη δεύτερη φάση μεταφέρουν μαζί τους το βαθμολογικό απολογισμό της πρώτης φάσης.
Στον πρώτο όμιλο συνεχίζουν ΑΠΟΕΛ, Ανόρθωση, ΑΕΚ και Ομόνοια και το πρόγραμμα της πρεμιέρας σύμφωνα με την Προκήρυξη καθορίζεται ως ακολούθως: