Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ήττα για το Αποέλ στη Λεμεσό (vid)

Ήττα για το Αποέλ στη Λεμεσό (vid)

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στον πρώτο χρονικά αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Νίκησε με 2-1 το Αποέλ στο Τσίρειο και έκανε τους βαθμούς της έξι σε δύο αγώνες, αφού στην πρώτη αγωνιστική είχε νικήσει με τον Εθνικό Άχνας.

Πρώτη ήττα στο Πρωτάθλημα για το Αποέλ το οποίο έμεινε στους τρεις βαθμούς.

Τα τέρματα της ΑΕΛ επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 10′ ο Ουόν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 40′ ο Ορλάντο Σα με όμορφο πλασέ πάνω από τον Πάρντο, πετυχαίνει το 2-0.

Είχε προηγηθεί δεκάλεπτη διακοπή του αγώνα λόγω διακοπής στην ηλεκτροδότηση του Τσιρείου Σταδίου.

Το μόνο που κατάφερε το Αποέλ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 57′ με αυτογκόλ του Γκαούτσο μετά από προσπάθεια του Γκονζάλβες.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Αϊρόσα, Ουόν, Γκάουτσο, Καρλίτος, Μπεμπέ (27′ Σακέτι), Ντεντέ, Σα, Κάσσιο (62′ Ταρτζίνιο), Μοντέιρο (90′ Ινταμπτελάι), Εντμάρ.
Αποέλ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Ντα Σίλβα, Μοράις, Τιάγκο Γκόμες, Βινίσιους (45′ Γκονζάλβες), Αλεξάνδρου (45′ Αλωνεύτης), Χαραλαμπίδης, Σέρινταν (69′ Μπούντιμιρ).

Διαιτητής: Δημήτρης Χρυσοστόμου

Πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα για την ομάδα της Νέας Σαλαμίνας.

Νίκησε με 3-1 την ΑΕΚ Κουκλιών σε αγώνα που έγινε στο “Αμμόχωστος-Επιστροφή” και συνεχίζει την προσπάθεια της στο Πρωτάθλημα από τους μηδέν βαθμούς, αφού είχε ξεκινήσει με -3 λόγω Κριτηρίων UEFA.

Όλα τα τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα, από το 70ο λεπτό και μετά.

Στο 70′ ο Λαλίν με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα, για να ισοφαρίσει για την ΑΕΚ Κουκλιών στο 72′ ο Βράντζικαν.

Στο 81′ ο Σταμάτης Πάντος λίγο μετά που μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα, πέτυχε το 2-1 για τη Νέα Σαλαμίνα ενώ το 3-1 το πέτυχε στο 90΄ ο Ηλίας Βαττής, ο οποίος επίσης μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα.

Η σημερινή, ήταν η πρώτη ήττα για την ΑΕΚ Κουκλιών, αφού στην πρεμιέρα είχε νικήσει με 2-1 την ΑΕΚ Λάρνακας.

Νέα Σαλαμίνα: Μπλάζιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Ψιανός, Σκβορτς, Ηλία, Ταραλίδης, Τσούρτζουριτς (78′ Πάντος), Λεόν, Λαλίν, Ρόκε (84′ Βαττής), Ντιαγέ (89′ Άγκμπο)
ΑΕΚ Κουκλιών: Καϊρίνος, Μπάνο, Σάββα, Γαρπόζης, Γκόμες, Μάρκες, Ευθυμίου (66′ Σίλβα), Μακρής, Σταμπολζίεφ (84′ Αράμπα), Μοντέιρο, Βράνικαν

Διατητής: Θωμάς Μούσκος.