Νίκες για Ανόρθωση και ΑΕΚ (vids)

Στιγμιότυπο από το παιχνίδι Άεκ – Εθνικός © cfa

Πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα η Ανόρθωση.

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Ανόρθωση.

Μετά την επικράτηση στο ντέρμπι με την ΟΜΟΝΟΙΑ, η Ανόρθωση νίκησε και τον Απόλλωνα, με το ίδιο σκορ, 3-1, και με έξι βαθμούς βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την ΑΕΛ, η οποία επίσης μετρά δύο νίκες σε δύο αγώνες.

Ο Απόλλωνας δέχτηκε την πρώτη του ήττα, μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί του Ερμή.

Ο Ρομπέρτο Κολαούτι πρόσθεσε σήμερα άλλα δύο τέρματα στο λογαριασμό του και έφτασε τα τέσσερα σε δύο αγώνες αφού είχε σκοράρει δύο φορές και στην πρεμιέρα.

Ο Κολαούτι άνοιξε το σκορ στο 13΄ ενώ στο 30΄, από πέναλτι που κέρδισε ο Φοφανά, ο Ρομπέρο Γκαρσία πέτυχε το 2-0.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε κάποιες φάσεις και μείωσε στο σκορ με τον Καρυπίδη στο 58΄.

Όμως, τον τελευταίο λόγο είχε ο Κολαούτι ο οποίος με κεφαλιά στο 77΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδ, Δημητρίου, Παβίσεβιτς, Άντιτς, Ζόρζε, Αλέξα, Κάλβο (61΄ Κάλβο), Φοφανά, Γκαρσία, Κολαούτι (90΄Σοσιάν), Μάκος (68΄ Οχαγιόν).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βαλε, Ντανανάε, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Γκουγιόν (80΄ Άμπραχαμ), Χαμτανί,  Γκαρσία, Σανγκόι, Μέριεμ, Ρομπέρ (46΄ Παπουλής).

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ Λάρνακας

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με αντίπαλο τον Εθνικό, όμως κατάφερε να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα και να πάρει την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα.

2-1 το τελικό σκορ για την ομάδα της Λάρνακας ενώ ο Εθνικός Άχνας έχασε για δεύτερη φορά σε ισάριθμους αγώνες, αφού στην πρεμιέρα γνώρισε την ήττα από την ΑΕΛ.

Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 34΄ με το Λίλιου με  κοντινή προβολή μετά  από πάσα του Αουρέλιο.

Τα γκολ της ΑΕΚ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 67΄ ο Κούλλης Παύλου με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 69΄, ο Νέστορας Μυτίδης με όμορφο πλασέ μετά από πάσα του Παύλου, πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του.

ΑΕΚ: Νέγκρι, Τομάς, Καταλά, Μουρίγιο, Λόπες, Παύλου (90΄ Μιχαλόπουλος), Ιβάνκο (73¨ Εγγλέζου), Μεγκρελασβίλι, Μυτίδης (83΄ Μυτίδης), Λουσέρο, Σκοπελίτης.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Κοντούλ, Σίλας, Αουρέλιο, Λεντέσμα (52΄ Κατσής), Ταλ, Λίλιου, Τσιντί (62΄ Οπόνγκ),  Λάζιτς (73΄ Αμεσσάν), Σοάρες, Μπαρμπούδης, Σκούλιτς.

Έμειναν στην ισοπαλία Άρης και Δόξα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Άρη με τη Δόξα στο Τσίρειο Στάδιο.

2-2 το τελικό αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να κάνουν τους βαθμούς τους τέσσερεις, αφού είχαν νικήσει και οι δύο στην πρεμιέρα, ο Άρης την Αλκή και η Δόξα τη Νέα Σαλαμίνα.

Ο Άρης προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Ντίνα, για να ισοφαρίσει στο 34ο λεπτό ο Φερνάντες για τη Δόξα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 46΄, ο Ντίνα και πάλι έδωσε προβάδισμα στον Άρη, για διαμορφώσει το τελικό 2-2 στο 82΄ ο Ηλίας Χαραλάμπους.

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία στο φετινό Πρωτάθλημα.

ΑΡΗΣ: Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Χαραλάμπους,  Πετκόφ (84΄ Α. Θεοφάνους), Κέρκεζ, Μουτίνιο, Ντίνα (73΄ Δ.Θεοφάνους), Γκράσι, Οκόγιε, Κόφι, Τιμόφ (59΄ Ολίβα).
ΔΟΞΑ: Κίνγκσον,Περέιρα (63΄ Λόπεζ), Χαραλάμπους, Λεονάρντο, Βιλέλα (56΄ Καρλίτος), Πεδρίτο,  Λόμπο, Φερνάντες, Κόστα, Σουάρες (76΄ Σόουζα), Πάβλοβιτς.