Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Απόλλωνας-ΟΜΟΝΟΙΑ 1-0

Απόλλωνας-ΟΜΟΝΟΙΑ 1-0

img_0539

Ζωντανά από το Τσίρειο η προσπάθεια της ΟΜΟΝΟΙΑΣ κόντρα στον γηπεδούχο Απόλλωνα.

92′ Σερφά στο γήπεδο με τον Αντράντε να προωθείται για τα τελευταία λεπτά.

90′ Πολύ επικίνδυνη φάση για την ΟΜΟΝΟΙΑ, ο Ασσίς γυρίζει, ο Βάλε εξουδετερώνεται, αλλά ο Χαμντανί αποκρούει.

86′ Δύο σουτ του Σοάρες σε μερικά δευτερόλεπτα και τα δύο άσχημα

83′ Σουτ του Λέο, κόρνερ

81′ Σέντρα του Τέιλορ, ο Μερκής αποκρούει κι ενώ 2 παίκτες μας ήταν μόνοι στο δεύτερο δοκάρι.

79′ Νέα τεράστια εξ’ επαφής απόκρουση του Μορέιρα. Αν πάρουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι σε πολύ μεγάλο βαθμό θα οφείλεται στον κορυφαίο πορτιέρο που είδαμε με τα πράσινα

79′ Φανταστική απόκρουση του Μορέιρα σε σουτ το Παπουλή.

78′ Στο έδαφος ο Ασσίς, ζητάει πέναλτι, ενώ οι του Απόλλωνα ζητάνε κάρτα για θέατρο

77′ Σουτ του Ασσίς, αποκρούει ο Βάλε

74′ Τέιλορ αντί του Γκικίεβιτς. Με κοντό και ευέλικτο σχήμα η ΟΜΟΝΟΙΑ.

73′ 10 κόρνερ έχει κερδίσει η ΟΜΟΝΟΙΑ αν δεν κάνουμε λάθος, κανένα δεν έφερε φάση.

71′ Τέιλορ έτοιμος να μπει στο γήπεδο

65′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Σε μια από τις πολύ λίγες επιθέσεις του αντιπάλου, ο Γκιέ από κοντά σημαδεύει το δοκάρι.

– Ο Απόλλων δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα, η ΟΜΟΝΟΙΑ πρέπει να πιέσει περισσότερο, μπορεί.

65′ Πλατινί επικίνδυνα, το σουτ του κοντράρει και πάει στο Βάλε

63′ Γίνεται επικίνδυνος αμέσως ο Εφραίμ, κερδίζει ένα κόρνερ με σουτ

62′ Εφραίμ αντί Αλαμπί, ρισκάρει ο Σαβέφσκι

60′ Γκουγιόν αντί Κωνσταντίνου

59′ Πολύ κακή εκτέλεση φάουλ του Σοάρες και ενώ ετοιμάζεται ο Εφραίμ

55′ Μόνος ο Λέο στην περιοχή, ο Νικολαϊδης σφυρίζει επιθετικό φάουλ στο Μερκή. Δεν υπάρχει φάουλ και στην εξέλιξη ο Λέο ανατράπηκε από τον Βάλε. Αντί για πέναλτι, ο Νικολαϊδης σώζει τον Απόλλωνα!!!

55′ Ξανά φάουλ του Βασιλείου στον Πλατινί. Μετρήσαμε 8 μέχρι στιγμής.

52′ Μεγάλη ευκαιρία με το Λεάντρο. Μετά από φάουλ, ο Λέο βρέθηκε μέσα από τη περιοχή, το σουτ του όμως έφυγε άουτ.

51′ Ο κορυφαίος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Πλατινί κερδίζει τη μπάλα, κερδίζει και φάουλ σε πολύ καλό σημείο.

50′ Μακρινό σουτ του Θερβέρα, άουτ

– Διακοπή 3 λεπτών για κροτίδες και καπνογόνα από τις 2 κερκίδες

46′ Πλατινί στο έδαφος από μια σύγκρουση με τον Βασιλείου. Είχε πρόθεση ο Βασιλείου που έχει κάνει πάνω από 10 φάουλ στον Πλατινί.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου: Χωρίς να είναι καλύτερος ο Απόλλωνας, προηγείται με ένα γκολ από τα αποδυτήρια. Η αλήθεια να λέγεται, παρότι η ΟΜΟΝΟΙΑ ελέγχει, η ομάδα της Λεμεσού είχε πιο ξεκάθαρες φάσεις.

45′ Νέο φάουλ για κάρτα του Βασιλείου, που έχει ήδη κίτρινη. Τελικά την παίρνει ο Πλατινί που δέχθηκε το φάουλ!

43′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο που κερδίζει ο Σκέμπρι, για να δούμε. Στο τοίχος η εκτέλεση του Λέο

40′ Κακό σουτ του Πλατινί, άουτ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ φτάνει εύκολα στην περιοχή του Απόλλωνα, αλλά υστερεί στο τελείωμα.

36′ Δύο σουτ του Σοάρες στο ίδιο λεπτό, κοντράρουν

34′ Στο δεκατο φάουλ του Βασιλείου για κάρτα, ο Νικολαϊδης του τη δίνει. Έπρεπε όμως να αφήσει το παιχνίδι να εξελιχθεί, γιατί ο Γκικίεβιτς ήταν σε θέση για γκολ.

– Κίτρινη κάρτα στον Ασσίς για διαμαρτυρία. Δεν χρειαζόταν τώρα αυτό από το Νούνο.

– Αρκετά τα κόρνερ, κανένα δεν έφερε φάση για την ΟΜΟΝΟΙΑ.

32′ Κεφαλιά του Σαγκόι, άουτ

31′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ασσίς, να ντριπλάρει , να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως ο Βάλε απόκρουσε σταθερά.

30΄Τράβηγμα του Στυλιανού στον ΣΚέμπρι, ο Νικολαϊδης αντί φάουλ (ίσως να ήταν και στη περιοχή) του δίνει επιθετικό φάουλ!!!!!

29′ Νέο φάουλ από πίσω του Βασιλείου στο Πλατινί, ούτε τώρα κάρτα. Κάθε φορά που αγγίζει τη μπάλα ο Πλατινί ο Βασιλείου κάνει φάουλ. Δύο από αυτά ήταν για κάρτα.

– Αντί για φαιρ πλέι ο Ρομπέρ μας επιστρέφει τη μπάλα στη γωνιά. Αυτά για να κάνουμε τη σύγκριση σε ανάλογη φάση, όταν εμείς θα τους δίνουμε πίσω τη μπάλα σαν να είμαστε ο Ερυθρός Σταυρός. Όχι δεν είναι αυτό το πρόβλημα μας, αλλά μας εκνευρίζει.

24′ Σουτ υπό καλές προϋποθέσεις του Ασσίς, άουτ

23′ Σέντρα του Σκάρα, αποκρούει ασταθώς ο Βάλε, κανένας στην απόκρουση

22′ Κίτρινη κάρτα στο Ρομπέρ, για φάουλ στον Σκέμπρι. Ορθή η απόφαση.

20′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με παιδική άμυνα για άλλη μια φορά. Δυο κεφαλιές για τον Απόλλωνα μεά από κόρνερ, ευτυχώς ο Σαγκόι από το 1 μέτρο αστοχεί. Με τέτοια άμυνα ακόμα κι αν σκοράρουμε, δεν πάμε μακριά.

19′ Ρομπέρ στη περιοχή, το σουτ του κοντράρει ο Αλαμπί και κόρνερ

15΄Μορέιρα αποσοβεί διπλό κίνδυνο. Δεν πατάει καθόλου καλά η άμυνα, ενώ δεν δίνονται καθόλου βοήθειες στους ακραίους μπακ μας

14΄Καλή στιγμή για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Ασσίς στον Πλατινί και αυτός στο Λέο, το σουτ του μέσου της ΟΜΟΝΟΙΑΣ πάει ψηλά άουτ.

12′ Ανατρέπεται στην περιοχή ο Λεάντρο, τίποτα λέει ο ρεφ.. Βγήκε πάνω στον μέσο μας ο Στυλιανού.

10′ Δύο κόρνερ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ σε μερικά λεπτά περνάνε ανεκμετάλλευτα. Το δεύτερο για λόγο που μόνο ο ρεφ γνωρίζει.

7′ Σκληρό φάουλ του Βασιλείου στον Πλατινί από πίσω. Μένει στις παρατηρήσεις ο ρεφ

6′ Μεγάλη απόκρουση του Μορέιρα σε κεφαλιά του Σαγκόι. Εκνευρισμένος με την άμυνα ο Χοσέ

4′ Γκικίεβιτς βγαίνει μόνος, υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ

3′ Σέντρα του Σκάρα, ο Λέο τακουνάκι λίγο έξω

– Ο Στυλιανού έκανε το γύρισμα, ο Γκιέ, στρώνει στον Σαγκόι, αυτός σουτάρει η μπάλα κοντράρει στον Σοάρες και καταλήγει στα δίκτυα του Μορέιρα. Το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα

1′ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Απόλλωνα στα 50 δευτερόλεπτα με το Γκαστόν Σαγκόι

1′ Έναρξη αγώνα. Καλή επιτυχία ΟΜΟΝΟΙΑ

Εντεκάδες

Απόλλωνας: Βάλε, Στυλιανού, Καρυπίδης, Μερκής, Βασιλείου, Χαμντανί, Μέριεμ, Κωνσταντίνου, Ρομπέρ, Σαγκόι, Γκιέ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Χοσέ, Ζοάο Πάουλο, Αλαμπί, Σκαραμοτσίνο, Σοάρες, Λεάντρο, Ασσίς, Πλατινί, Σκέμπρι, Γκικίεβιτς

(Μπρουκς, Σερφά, Κυριάκου, Μαργκάσα, Αγκουϊάρ, Εφραίμ, Τέιλορ)

Διαιτητές: Νικολαϊδης, Χαραλάμπους, Λαζάρου (Τσαγγάρης)

PreGame

Η είσοδος των δυο ομάδων

– Θέλω τρόπαιο φωνάζει ο κόσμος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Ελπίζουμε να τον δικαιώσει η ομάδα.

– Με τη μαύρη στολή θα αγωνιστεί η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ελπίζουμε να είναι τυχερή!

Το πλάνο της ΟΜΟΝΟΙΑΣ όπως το παρουσίασε η Primetel

Παύλος Χρυσάνθου: Μετά την αποτυχία στην πρεμιέρα ήταν σημαντικό να κερδίσουμε την ΕΝΠ και το κάναμε. Το σημαντικό είναι να κτίζεις στις νίκες και σήμερα έχουμε δύσκολη έξοδο. Πάντα στο Τσίρειο έχουμε δύσκολη δουλειά, αλλά έχουμε πάντα και πολύ κόσμο. Θα χρειαστεί να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι, χωρίς λάθη, αφού σε τιμωρεί η μπάλα. Είναι δύσκολο να βρεις πολλές φάσεις στα ντέρμπι και πρέπει να αξιοποιήσουμε τις δικές μας. Μακάρι να χαρεί το παιχνίδι ο κόσμος και να πάρουμε τους βαθμούς.

Τα λάθη τα έχει τονίσει και ο προπονητής μας, δεν είναι ικανοποιημένος από την αμυντική λειτουργία. Δεν είναι μόνο δουλειά των αμυντικών η άμυνα, αλλά όλης της ομάδας. Πρέπει να περιορίσουμε τους κενούς χώρους. Φτιάχνουμε ευκαιρίες, πρέπει να τις αξιοποιούμε όλες. Είναι σημαντικό μια ομάδα να φτιάχνει ευκαιρίες, όταν τις κάνεις αργά ή γρήγορα βάζεις και γκολ.

Γενικά η ομάδα μας δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό, όμως το ζητούμενο είναι πάντα οι βαθμοί. Ο προπονητής είναι ο καθύλην αρμόδιος για την εντεκάδα. Έμεινε ικανοποιημένος από αυτά που είδε στο παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου και ελπίζουμε οι επιλογές του να τον δικαιώσουν. Ας μην μας ξεγελάνε οι 18 παίκτες στον πάγκο, έχουμε κι άλλους έτοιμους να βοηθήσουν. Το σημαντικό είναι να παίρνουμε τους βαθμούς.

– Πανό για τον Παύλο Φύσσα στην κερκίδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, αλλά και κάλεσμα σε αντιφασιστική πορεία.

– Άλλαξε κάποια πράγματα ο προπονητής του Απόλλωνα, ενώ ο Σαβέφσκι πάει με την ίδια εντεκάδα.